Każdy z nas chce mieć zdrową i szczupłą sylwetkę. Nie wszyscy jednak przestrzegają kluczowej zasady, która mówi o tym, żeby chudnąć zdrowo. Niektórzy ludzie zrobią wszystko, żeby zgubić zbędne kilogramy - nawet kosztem utraty własnego zdrowia. Oto 5 niebezpiecznych metod odchudzania, których zdecydowanie zalecamy się wystrzegać.

Autor: Anna Borkowska
Dodano: 08.09.2019

Dieta tasiemcowa

Czym jest dieta tasiemcowa?

Dieta ta polega na przerażającej praktyce umieszczania w ciele tasiemca, aby pasożyt żywił się tym, co jemy, abyśmy nie przytyli. Tasiemiec jest zwykle przyjmowany w formie pigułki, a następnie pasożyt wyrasta w ludzkim żołądku. 

Dlaczego dieta tasiemcowa jest dla ciebie zła?

Spożycie tasiemca, który będzie cię używał jako gospodarza, jest formą niebezpiecznej utraty wagi i z pewnością nie będzie dobre dla twojego zdrowia, ponieważ tasiemiec zużyje wiele składników odżywczych, których twój organizm potrzebuje do skutecznego funkcjonowania. Co gorsza, nie ma gwarancji, że tasiemiec na pewno pozostanie w żołądku – w rzeczywistości może poruszać się w ciele, a nawet dotrzeć do mózgu, co może mieć potencjalnie śmiertelne konsekwencje. Osoby, które mają w swoim ciele tasiemca mogą również cierpieć na wiele przykrych dolegliwości, w tym dyskomfort jelit i bóle głowy. Jeśli zapomną wziąć leki, aby zabić tasiemca, może on urosnąć nawet do 6-9 metrów.

Dieta Prolinn

Na czym polega dieta Prolinn?

Dieta Prolinn została po raz pierwszy opisana w 1976 roku przez Rogera Linna w jego książce “The Last Chance Diet”. Właściwie była to dieta głodowa, w której spożywano jedynie niskokaloryczny płynny napój na bazie kolagenu – dodajmy, że był to kolagen pochodzący z kopyt i skór z rzeźni.

Dlaczego dieta Prolinn może być dla ciebie zła?

Dieta Prolinn, ze względu na niską zawartość witamin, minerałów i elektrolitów, oferuje bardzo niewiele i zdecydowanie nie jest zalecana jako realna opcja diety.

Dieta papierosowa

Na czym polega dieta papierosowa?

W diecie tej chodzi o próbę stłumienia apetytu za pomocą papierosów. W przeszłości firmy tytoniowe sprzedawały swoje produkty jako środki wspomagające odchudzanie i przez pewien czas odnosiły sukces. Na szczęście, z czasem wzrosła ludzka świadomość dotycząca zagrożeń wynikających z palenia papierosów.

Dlaczego dieta papierosowa może być dla ciebie zła?

Papierosy zawierają nikotynę i wiele szkodliwych substancji, w tym tlenek węgla, formaldehyd i cyjanowodór. Nowotwory, choroby serca, udary mózgu, impotencja i osteoporoza to tylko niektóre z zagrożeń związanych z paleniem, więc dieta papierosowa nie jest czymś, co pozwoli ci zdrowo i bezpiecznie schudnąć.

Dieta frutariańska

Jaka jest dieta frutarian?

Jak można się domyślać, dieta ta polega na jedzeniu tylko i wyłącznie owoców. Niektórzy stosujący dietę frutariańską mogą również jeść orzechy i nasiona, ale poza tym wszystkie inne posiłki są poza ich menu.

Dlaczego dieta frutariańska może być dla ciebie zła?

Nasz organizm potrzebuje zdrowej i odpowiednio zbilansowanej diety, a jedzenie tylko i wyłącznie owoców nie zapewnia mu ważnych kwasów tłuszczowych i składników odżywczych, których potrzebuje każdego dnia. Na przykład, brak witaminy B12 może prowadzić do anemii. Naukowcy z Uniwersytetu Kolumbijskiego stwierdzili również u osób stosujących dietę frutariańską, deficyty białka, żelaza, cynku, witaminy D i wapnia, co może prowadzić do takich objawów, jak zmęczenie, obniżona odporność i osteoporoza. Ponadto, kwas zawarty w owocach nie wpływa korzystnie na zdrowie zębów.

Dieta hCG

Na czym polega dieta hCG?

Polega ona na doustnym przyjęciu lub wstrzyknięciu hormonu hCG – ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej, która jest hormonem wytwarzanym w czasie ciąży w celu wspomagania wzrostu dziecka – a następnie stosowaniu diety o ograniczonej kaloryczności, nie większej niż 800 kalorii dziennie.

Dlaczego dieta hGC może być dla ciebie zła?

Nie ma badań klinicznych ani żadnych badań potwierdzających skuteczność diety hCG. Uważa się, że jakakolwiek utrata masy ciała, która ma tu miejsce, wynika z ograniczeń kalorycznych nałożonych na osoby uczestniczące w diecie. Dietetycy nie zalecają spożywania tak małej ilości kalorii, ponieważ oznacza to, że organizmowi zabraknie niezbędnych witamin i minerałów, których potrzebuje. Hormon hCG jest również powiązany z potencjalnie niebezpiecznym stanem – hiperstymulacją jajników.

Szkodliwe działanie tabletek i suplementów diety

Dla osób, które bardzo chcą schudnąć lub utrzymać wagę, suplementy diety mogą wydawać się magicznym rozwiązaniem. Producenci tych produktów składają śmiałe obietnice dotyczące właściwości swoich leków, ale większość z tych twierdzeń nie jest poparta badaniami klinicznymi. W rzeczywistości leki, które obiecują pomóc nam zrzucić zbędne kilogramy lub spalić tłuszcz, mogą stanowić ukryte zagrożenie dla naszego zdrowia. Pomimo ryzyka związanego z używaniem suplementów diety, popyt na te produkty stale rośnie, szczególnie wśród osób z zaburzeniami odżywiania.

Czym dokładnie są suplementy diety?

Suplement diety to każdy produkt przyjmowany doustnie, który zwiększa zawartość zwykłej diety. Nie wszystkie suplementy mają na celu promowanie odchudzania; suplement może stanowić cenny zamiennik składników odżywczych dla konsumentów, którzy nie otrzymują wystarczającej ilości określonego składnika w swoich codziennych posiłkach. 

Suplement diety może zawierać:

 • Witaminy
 • Minerały
 • Aminokwasy (budulce białka)
 • Enzymy
 • Produkty botaniczne/zioła
 • Ekstrakty gruczołowe

Ludzie przyjmują suplementy diety z wielu różnych powodów:

 • aby stracić lub przybrać na wadze
 • przywrócić utracone składniki odżywcze
 • zbudować tkankę mięśniową
 • wesprzeć funkcje fizyczne, takie jak wzrok
 • poprawić sen
 • zwiększyć energię

Jak działają suplementy odchudzające?

 • Ograniczają chęć jedzenia (gwiazdnica pospolita, pyłek pszczeli, koper włoski)
 • Sprawiają, że czujemy się pełni (guma guar, babka płesznik)
 • Przyspieszają metabolizm (kofeina, guarana, synefryna, witaminy z grupy B)
 • Spowalniają produkcję tłuszczu w organizmie (zielona herbata, kwas węglowodorowy, nasiona lnu)
 • Chronią ciało przed wchłanianiem tłuszczu z jedzenia (chondrytyna)

Suplementy diety są dostępne w niemal każdej formie, którą można przyjmować doustnie – od tabletek i kapsułek, po proszki, płyny i herbaty. Niektóre produkty powinny być przyjmowane razem z posiłkiem, podczas gdy inne są przyjmowane zamiast posiłku. 

Dlaczego tabletki odchudzające są niebezpieczne?

Wiele suplementów diety jest nieszkodliwych, a niektóre mogą nawet skutecznie wywoływać uczucie sytości, wspomagać spalanie tłuszczu lub przyspieszać metabolizm. Ale niektóre popularne składniki produktów odchudzających zostały zakazane ze względu na szkodliwe skutki uboczne, takie jak:

 • Przyspieszone tętno
 • Wysokie ciśnienie krwi
 • Podniecenie
 • Biegunka
 • Bezsenność
 • Problemy z nerkami
 • Uszkodzenie wątroby
 • Krwawienie z odbytnicy

Pytania i odpowiedzi

Dlaczego dieta ketogeniczna może być niebezpieczna?

Uosób z cukrzycą dieta ta może wywołać niebezpieczny stan zwany kwasicą ketonową. Dzieje się tak, gdy organizm gromadzi zbyt wiele ketonów – kwasów wytwarzanych jako produkt uboczny spalania tłuszczu – a krew staje się zbyt kwaśna, co może uszkodzić wątrobę, nerki i mózg. Choroba ta nieleczona może być śmiertelna.

Czy płynna dieta może być szkodliwa dla zdrowia?

Płynne diety, które pozwalają pić tylko niektóre soki, herbaty lub inne napoje, nie są dobrymi długoterminowymi strategiami odchudzania. Stała żywność zawiera wiele niezbędnych składników odżywczych, których nie znajdziemy w płynnej diecie. Nie zaleca się zatem stosowania długoterminowych diet medycznych zalecanych tylko i wyłącznie w postaci płynnej.

Czy warto przejść na dietę grapefruitową? 

Grapefruit jest świetny, pod warunkiem, że jest spożywany z umiarem. Owoc ten jest pełen witaminy A, witaminy C i potasu. Ta modna dieta, w której przez 10 do 12 dni nie jesz nic poza grapefruitem, po raz pierwszy stała się popularna w latach 30. XX wieku, jednak lekarze i dietetycy radzą trzymać się od niej z dala. Jedzenie tylko i wyłącznie owoców grapefruita może prowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych, ponieważ dieta ta nie dostarcza naszemu organizmowi wszystkiego, czego nasze ciało potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania (np. białka).

A co z popularną wśród modelek tzw dietą wacikową? 

Niektórzy myślą, że dieta ta jest bezpieczna i skuteczna, ale to nieprawda. Dieta ta polega na zjadaniu pięciu wacików zanurzonych w soku pomarańczowym, lemoniadzie lub koktajlu jako posiłku, który ma wywołać w nas sytość. Bawełniane waciki nie tylko są wypełnione niebezpiecznymi chemikaliami, ale zdaniem lekarzy, zjedzenie ich może także poważnie zablokować przewód pokarmowy i zagrażać naszemu życiu.

Podsumowanie

1. Każdy z nas chce mieć zdrową i szczupłą sylwetkę.

2. Nie wszyscy jednak przestrzegają kluczowej zasady, która mówi o tym, żeby chudnąć zdrowo.

3. Niektórzy ludzie zrobią wszystko, żeby zgubić zbędne kilogramy – nawet kosztem utraty własnego zdrowia.

4. Jedną z najbardziej niebezpiecznych diet, jest dieta tasiemcowa.

5. Dieta ta polega na przerażającej praktyce umieszczania w ciele tasiemca, aby pasożyt żywił się tym, co jemy, abyśmy nie przytyli.

6. Tasiemiec jest zwykle przyjmowany w formie pigułki, a następnie pasożyt wyrasta w ludzkim żołądku.

7. Spożycie tasiemca jest formą niebezpiecznej utraty wagi i z pewnością nie będzie dobre dla naszego zdrowia, ponieważ tasiemiec zużyje wiele składników odżywczych, których nasz organizm potrzebuje do skutecznego funkcjonowania.

8. Nie ma również gwarancji, że tasiemiec na pewno pozostanie w żołądku – w rzeczywistości może poruszać się w ciele, a nawet dotrzeć do mózgu, co może mieć potencjalnie śmiertelne konsekwencje.

9. Kolejną niebezpieczną dietą jest dieta Prolinn, która polega na piciu kolagenu pochodzącego z kopyt i skór z rzeźni.

10. Dieta Prolinn, ze względu na niską zawartość witamin, minerałów i elektrolitów, oferuje bardzo niewiele i zdecydowanie nie jest zalecana jako realna opcja diety.

11. Równie absurdalną dietą jest dieta o nazwie hGC, która polega na doustnym przyjęciu lub wstrzyknięciu hormonu hCG – ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej.

12. Jest to hormon wytwarzanym w czasie ciąży w celu wspomagania wzrostu dziecka.

13. Dieta ta zaleca również ograniczenie dziennej kaloryczności do 800 kalorii dziennie.

14. Nie ma jednak badań klinicznych ani żadnych badań potwierdzających skuteczność diety hCG.

Komentarze