Opadająca górna powieka to stan, który nosi nazwę ptoza. Opadanie powieki może być ledwo zauważalne lub powieka może opadać zasłaniając całą źrenicę. Ptoza może wpływać zarówno na dzieci, jak i dorosłych, ale zwykle występuje u osób starszych z powodu starzenia się. Co jeszcze należy o niej wiedzieć?

Autor: Anna Borkowska
Dodano: 24.08.2019

Co to jest ptoza?

Opadająca powieka, zwana również ptozą, może wystąpić z powodu urazu, wieku lub różnych zaburzeń medycznych. Stan ten nazywany jest jednostronnym opadaniem powieki, gdy dotyczy jednego oka lub obustronnym opadaniem powieki, gdy dotyczy obu oczu. Może pojawić się i ustąpić lub może być trwały. Może być obecny przy urodzeniu, gdzie jest znany jako ptoza wrodzona, lub może rozwinąć się w późniejszym życiu, co jest znane jako ptoza nabyta.

W zależności od ciężkości schorzenia, opadające powieki górne mogą blokować lub znacznie ograniczać widzenie w zależności od tego, jak bardzo zasłaniają źrenice. W większości przypadków stan ten ustąpi naturalnie lub w wyniku interwencji medycznej.

Objawy opadających powiek

Głównym objawem opadającej powieki jest to, że jedna lub obie powieki górne zwisają. W niektórych przypadkach może to wpływać na wzrok. Jednak wiele osób uważa, że ​​zwiotczenie powiek jest ledwie zauważalne lub nie występuje przez cały czas. Możesz też mieć bardzo suche lub załzawione oczy i możesz zauważyć, że twoja twarz wygląda na zmęczoną.

Główne obszary, na które wpływa ten stan to okolice oczu. Możesz również odczuwać ból, który może powodować zmęczony wygląd. Niektóre osoby z ciężką ptozą mogą być zmuszone do przechylania głowy do tyłu, aby widzieć cały czas podczas mówienia, nawet podczas normalnej rozmowy.

Przyczyny opadających powiek

Istnieje wiele różnych przyczyn opadania powiek. Ptoza może wystąpić u każdego i nie ma znaczących różnic w rozpowszechnieniu między mężczyznami i kobietami lub między grupami etnicznymi. Najczęściej występuje jednak u osób starszych, z powodu naturalnego procesu starzenia.

Za podnoszenie powieki odpowiedzialny jest mięsień dźwigacza. W miarę starzenia się, mięsień ten może się rozciągać i w rezultacie powodować opadanie powieki. Należy jednak pamiętać, że ten stan może występować u ludzi w każdym wieku. Chociaż jest to rzadkie, ptoza może wystąpić nawet u małego dziecka. Czasami dokładna przyczyna jest nieznana, a czasem stan ten może być spowodowany urazem. Ptoza może mieć również podłoże neurologiczne.

Opadająca powieka u dzieci

Najczęstszą przyczyną wrodzonej ptozy jest nieprawidłowy rozwój mięśni dźwigacza. Dzieci z opadaniem powiek mogą również rozwijać niedowidzenie, powszechnie znane jako leniwe oko. To zaburzenie może również opóźnić lub ograniczyć ich widzenie.

Czynniki ryzyka dla opadającej powieki

Niektóre schorzenia mogą narazić cię na ryzyko wystąpienia opadającej powieki.

Warunki medyczne

Jeśli powieki opadają, może to być oznaką choroby podstawowej, zwłaszcza jeśli problem dotyczy obu powiek. Jeśli tylko jedna z twoich powiek opada, może być to wynikiem uszkodzenia nerwu lub tymczasowej infekcji. Rutynowa operacja wzroku LASIK lub operacja zaćmy, jest czasem odpowiedzialna za rozwój ptozy, w wyniku rozciągania mięśni.

Poważne choroby

W niektórych przypadkach, opadająca powieka jest spowodowana bardziej poważną chorobą, taką jak udar mózgu lub guz mózgu. Zaburzenia neurologiczne, które wpływają na nerwy lub mięśnie oczu – takie jak miastenia – również mogą prowadzić do opadania powieki.

Jak leczy się opadającą powiekę?

Leczenie opadającej powieki zależy od konkretnej przyczyny i ciężkości opadania powieki. Jeśli stan jest wynikiem wieku lub czegoś, z czym się urodziłeś, lekarz może wytłumaczyć, że nic nie trzeba robić, ponieważ stan nie jest zazwyczaj szkodliwy dla zdrowia. Możesz jednak zdecydować się na chirurgię plastyczną, jeśli chcesz zmniejszyć opadanie. Jeśli lekarz stwierdzi, że opadająca powieka jest spowodowana chorobą podstawową, prawdopodobnie zostaniesz z tego powodu leczony. Powinno to zazwyczaj powstrzymać wiotczenie powiek. Jeśli twoja powieka blokuje wzrok, będziesz potrzebować leczenia. Twój lekarz może zalecić operację.

Chirurgia

Twój lekarz może zalecić operację ptozy. Podczas tej procedury mięsień dźwigacza zostanie zaciśnięty. Spowoduje to podniesienie powieki do żądanej pozycji. Dla dzieci, które mają opadanie powiek, lekarze czasami zalecają operację, aby zapobiec wystąpieniu leniwego oka (niedowidzenie). Istnieje jednak ryzyko związane z zabiegiem chirurgicznym, takie jak możliwość wystąpienia suchego oka, porysowania rogówki i pojawienia się krwiaków. Ponadto, nierzadko chirurdzy umieszczają powiekę zbyt wysoko lub zbyt nisko.

Pytania i odpowiedzi

Jakie są długoterminowe perspektywy dla osób z ptozą?

Opadanie powiek nie jest zwykle szkodliwe dla zdrowia. Jeśli jednak powieki blokują widzenie, należy unikać prowadzenia pojazdu do momentu wyleczenia stanu. Twoje długoterminowe perspektywy będą zależeć od przyczyny opadającej powieki. W większości przypadków stan jest tylko kwestią kosmetyczną. Jednakże, ponieważ opadające powieki mogą być czasem oznaką bardziej niebezpiecznego stanu, zawsze należy należy skonsultować się z lekarzem.

Czy możliwe jest zapobieganie ptozie?

Nie ma sposobu, aby zapobiec opadaniu powieki. Znajomość objawów i regularne badanie oczu, może pomóc w walce z tą chorobą. Jeśli zauważysz, że twoje dziecko ma opadającą powiekę, zabierz je natychmiast do lekarza, aby zostało poddane leczeniu i monitorowaniu.

Czy stosowanie leków może powodować opadanie powiek?

Stosowanie dużych dawek leków opioidowych, takich jak morfina, oksykodon, heroina lub hydrokodon, może powodować opadanie powiek. Pregabalina, lek przeciwdrgawkowy, również powoduje łagodne opadanie powiek.

Podsumowanie

1. Opadająca powieka, zwana również ptozą, może wystąpić z powodu urazu, wieku lub różnych zaburzeń medycznych.

2. Stan ten nazywany jest jednostronnym opadaniem powieki, gdy dotyczy jednego oka lub obustronnym opadaniem powieki, gdy dotyczy obu oczu.

3. Może pojawić się i ustąpić lub może być trwały.

4. Może być obecny przy urodzeniu, gdzie jest znany jako ptoza wrodzona, lub może rozwinąć się w późniejszym życiu, co jest znane jako ptoza nabyta.

5. W zależności od ciężkości schorzenia, opadające powieki górne mogą blokować lub znacznie ograniczać widzenie w zależności od tego, jak bardzo zasłaniają źrenice.

6. W większości przypadków stan ten ustąpi naturalnie lub w wyniku interwencji medycznej.

7. Głównym objawem opadającej powieki jest to, że jedna lub obie powieki górne zwisają.

8. W niektórych przypadkach może to wpływać na wzrok.

9. Stan ten najczęściej występuje u osób starszych, z powodu naturalnego procesu starzenia.

10. Chociaż jest to rzadkie, ptoza może wystąpić nawet u małego dziecka.

11. Czasami dokładna przyczyna jest nieznana, a czasem stan ten może być spowodowany urazem.

12. Ptoza może mieć również podłoże neurologiczne.

13. Leczenie opadającej powieki zależy od konkretnej przyczyny i ciężkości opadania powieki.

Komentarze