Dzięki implantom dentystycznym ludzie, którzy mają brakujące zęby lub zęby, których nie można wyleczyć, mogą całkowicie odzyskać piękny uśmiech i siłę żucia. Zęby podparte implantem dentystycznym są trwale zamocowane w jamie ustnej i zasadniczo działają jak prawdziwe zęby. Jakie są wady i zalety implantów dentystycznych? Jaka jest ich cena?

Autor: Anna Borkowska
Dodano: 04.09.2019

Czym są implanty stomatologiczne?

Jeśli brakuje ci zębów, a twoje dziąsła i szczęka są zdrowe, możesz skorzystać z implantów dentystycznych, które są zębami zastępczymi, które są wszczepiane chirurgicznie do kości szczęki. Implant to nic innego jak sztuczny korzeń z tytanu lub cyrkonu, na którym osadzona zostaje korona. Dzięki właściwej higienie jamy ustnej, implanty dentystyczne mogą przetrwać nawet 20 lat lub dłużej bez konieczności wymiany.

Dla kogo?

Implanty dentystyczne są popularnym wyborem w przypadku osób, które mają tylko jeden lub dwa utracone zęby, ale mogą też być alternatywą dla protez.

Przeciwwskazania do implantów dentystycznych

Implantacja jest stosunkowo mało inwazyjną procedurą. Jak każdy zabieg chirurgiczny wymaga jednak interwencji chirurgicznej.

Najważniejsze wskazania do leczenia implantologicznego:

 • brak jednego zęba lub więcej zębów
 • problemy międzyzębowe (w tym przypadku implanty będą miały zastosowanie w celu zwiększenia liczby filarów przyszłego mostu dentystycznego lub pojedynczych koron protetycznych)
 • brak pąków zębów stałych

Za każdym razem przed wszczepieniem implantu tytanowego, lekarze muszą zapoznać się ze szczegółową historią choroby pacjenta. Niektórzy pacjenci mogą nie kwalifikować się do implantacji z powodu złego stanu zdrowia, ale są to skrajne przypadki. Wiele chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie lub różnego rodzaju zaburzenia równowagi hormonalnej, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie stanowi przeciwwskazania do wykonania operacji implantologicznej.

Ogólne przeciwwskazania do implantów dentystycznych:

 • Zaburzenia immunologiczne (białaczka)
 • Rak
 • Zaburzenia krzepnięcia (leki przeciwzakrzepowe, marskość wątroby, trombocytopenia, skłonność do krwotoków)
 • Choroba reumatoidalna
 • Niestabilne zaburzenia endokrynologiczne
 • Chemioterapia i radioterapia
 • Ciąża i pacjenci w wieku poniżej 16 lat (niepełny rozwój kości)

Inne czynniki, które są przeciwwskazaniem do implantów dentystycznych:

 • Osteopetroza, dysplazja włóknista
 • Lokalne procesy zapalne
 • Niekorzystne warunki anatomiczne (makroglossia – język olbrzymi)
 • Przebyta radioterapia
 • Niewłaściwa higiena jamy ustnej

Implanty stomatologiczne – wady

Implanty dentystyczne mają kilka wad w porównaniu z innymi metodami zastępowania utraconych zębów. Jedną z nich jest ich wysoka cena, jednak należy pamiętać, że implant dentystyczny zwykle utrzymuje się dłużej niż inne metody wymiany zębów. Kolejną wadą jest ryzyko zakażenia w miejscu implantacji oraz uraz lub uszkodzenie otaczających struktur, takich jak inne zęby lub naczynia krwionośne. Uszkodzenie nerwów może powodować ból, drętwienie lub mrowienie w naturalnych zębach, dziąsłach, wargach lub podbródku.

Cena implantów stomatologicznych

Ceny implantów różnią się w zależności od gabinetu, ale średnio koszta jednego implantu, śruby gojącej i korony wynoszą ok. 3000 zł.

Pytania i odpowiedzi

W jaki sposób zakładane są implanty zębów?

Zabieg ten polega na nawierceniu kości i umieszczeniu w niej przypominającego śrubę implantu. Procedura odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa ok. pół godziny.

Co się dzieje później?

Gdy sztuczny korzeń zrośnie się ze szczęką, po 2-6 miesiącach protetyk osadza na nim koronę, która jest dopasowywana kształtem i kolorem do prawdziwych zębów. Ząb wygląda niemal identycznie jak naturalny i spełnia wszystkie swoje funkcje.

Czy implanty są lepsze niż protezy?

Implanty dentystyczne mają kilka zalet w stosunku do innych opcji wymiany zębów. Implanty dentystyczne integrują się z kością szczęki, pomagając zachować zdrową i nienaruszoną kość. W dłuższej perspektywie, implanty mogą być bardziej estetyczne i łatwiejsze w utrzymaniu niż tradycyjne protezy.

Jaki jest odsetek uszkodzeń implantów dentystycznych?

Implanty dentystyczne mają wysoki wskaźnik powodzenia, ale niektórzy ludzie doświadczają zniszczenia implantu dentystycznego. Szacuje się, że około 5 do 10 procent implantów dentystycznych zawodzi, krótko po zabiegu lub kilka miesięcy lub lat później.

Czy można przejść na implanty po protezach?

Po protezach można przejść na implanty dentystyczne, jednak konieczne będzie rozważenie wielu kwestii. Po pierwsze, dentysta będzie musiał ocenić stan zdrowia i gęstość kości szczęki pacjenta.

Podsumowanie

1. Dzięki implantom dentystycznym ludzie, którzy mają brakujące zęby lub zęby, których nie można wyleczyć, mogą całkowicie odzyskać piękny uśmiech i siłę żucia.

2. Zęby podparte implantem dentystycznym są trwale zamocowane w jamie ustnej i zasadniczo działają jak prawdziwe zęby.

3. Implant to nic innego jak sztuczny korzeń z tytanu lub cyrkonu, na którym osadzona zostaje korona.

4. Dzięki właściwej higienie jamy ustnej, implanty dentystyczne mogą przetrwać nawet 20 lat lub dłużej bez konieczności wymiany.

5. Implanty dentystyczne są popularnym wyborem w przypadku osób, które mają tylko jeden lub dwa utracone zęby, ale mogą też być alternatywą dla protez.

6. Implantacja jest stosunkowo mało inwazyjną procedurą.

7. Jak każdy zabieg chirurgiczny wymaga jednak interwencji chirurgicznej.

8. Najważniejsze wskazania do leczenia implantologicznego to: brak jednego zęba lub więcej zębów, problemy międzyzębowe oraz brak pąków zębów stałych.

9. Ogólne przeciwwskazania do implantów dentystycznych to: zaburzenia immunologiczne (białaczka), rak, zaburzenia krzepnięcia, choroba reumatoidalna, chemioterapia, radioterapia, ciąża i pacjenci w wieku poniżej 16 lat.

10. Implanty dentystyczne mają kilka wad w porównaniu z innymi metodami zastępowania utraconych zębów.

11. Jedną z nich jest ich wysoka cena, jednak należy pamiętać, że implant dentystyczny zwykle utrzymuje się dłużej niż inne metody wymiany zębów.

12. Ceny implantów różnią się w zależności od gabinetu, ale średnio koszta jednego implantu, śruby gojącej i korony wynoszą ok. 3000 zł.

Komentarze