Chirurgiczne powiększanie i modelowanie biustu przy pomocy implantów piersiowych, z roku na rok zyskuje na popularności. Powiększanie piersi (czasami nazywane również mammoplastyką) to zabieg chirurgiczny, w którym wykorzystuje się implanty piersi, aby zwiększyć rozmiar i kształt kobiecych piersi. Jak wygląda operacja? Czy niesie ona jakieś powikłania? Jaka jest orientacyjna cena zabiegu?

Autor: Anna Borkowska
Dodano: 21.04.2019

Rodzaje implantów piersi

Istnieją dwa podstawowe typy implantów piersi: implanty wypełnione solą fizjologiczną i implanty wypełnione żelem silikonowym. Implanty wypełnione solą fizjologiczną są silikonowymi powłokami wypełnionymi sterylną słoną wodą (solanką). Niektóre są wstępnie napełnione, a inne są uzupełniane podczas operacji.

Implanty wypełnione żelem silikonowym są silikonowymi powłokami wypełnionymi żelem z tworzywa sztucznego (silikonu). Chociaż wiele kobiet twierdzi, że silikonowe implanty żelowe bardziej przypominają naturalne piersi, stwarzają one większe ryzyko, jeśli wyciekną.

Zarówno implanty z soli fizjologicznej, jak i silikonu, występują w różnych rozmiarach i mają gładką lub teksturowaną powłokę. Każdy z rodzajów implantów ma swoje plusy i minusy, więc jest to kwestia osobistych preferencji.

Powiększanie piersi – do kogo jest skierowane?

Powiększenie piersi to procedura skierowana do kobiet, które:

 • mają naturalnie małe piersi
 • mają asymetryczne piersi
 • mają piersi o nieładnym kształcie
 • mają wyciętą pierś lub obie piersi (w wyniku mastektomii)

A także do kobiet, których:

 • piersi zmniejszyły się i obwisły po karmieniu piersią
 • piersi zmniejszyły się i obwisły po gwałtownej utracie wagi

Wybór chirurga – na co należy zwrócić uwagę?

Wybierając chirurga, poszukaj kogoś, kto ma duże doświadczenie. Pacjentka może mieć mniejsze ryzyko powikłań, jeśli wybierze chirurga, który odbył co najmniej pięcioletnie szkolenie chirurgiczne i co najmniej dwuletnie doświadczenie w chirurgii plastycznej.

Przed zabiegiem

Przed zabiegiem spotkasz się ze swoim chirurgiem w celu przeprowadzenia oceny medycznej. W trakcie rozmowy przedyskutujesz z lekarzem, czego oczekujesz po zabiegu i uzyskasz od niego informacje zwrotne. Na kilka dni lub tygodni przed operacją, chirurg może poprosić cię o zaprzestanie przyjmowania niektórych leków oraz skierować cię na badania krwi i moczu. Przed operacją zostaniesz także poproszona o wypełnienie formularza zgody: jest to wymóg prawny, w którym zapewniasz, że ​​zgadzasz się na wykonanie zabiegu.

Jak wygląda operacja?

Procedura trwa od jednej do dwóch godzin. W trakcie operacji otrzymasz znieczulenie ogólne, podczas którego będziesz „uśpiona” i nie będziesz odczuwała bólu. Chirurg wykona cięcie pod piersiami, pod pachami lub wokół sutków – w zależności od rodzaju implantu i stopnia powiększenia piersi. Następnie, umieści implant piersi w kieszeni powyżej lub poniżej mięśnia klatki piersiowej. Po umieszczeniu implantu, chirurg zamknie nacięcia szwami. Po operacji zostaniesz na jedną noc w szpitalu.

Proces rekonwalescencji

Po operacji twoje piersi zostaną pokryte bandażem. Podczas rekonwalescencji będziesz również musiała nosić specjalny biustonosz. Po wypisaniu ze szpitala, zespół opieki zdrowotnej dostarczy ci informacji na temat powikłań, które mogą wystąpić po wykonaniu procedury. Jeśli martwisz się o jakiekolwiek objawy, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Zalecenia po zabiegu

Przez 6 tygodni po operacji, nie powinnaś podnosić ciężkich przedmiotów. Jeżeli będzie ci doskwierał silny ból, możesz zażyć leki przeciwbólowe bez recepty. Lekarz może również przepisać ci leki przeciwbólowe na receptę. Będziesz także miała obrzęk w okolicy, w której wykonano operację. Z czasem powinien on się załagodzić, a blizny się zagoją.

Możliwe komplikacje

Chociaż powiększanie piersi jest zabiegiem estetycznym, operacja ta może wiązać się z ryzykiem, takim jak:

 • ból piersi
 • zmiany w odczuciu sutków i piersi
 • formowanie i twardnienie blizn w obszarze wokół implantu
 • krwawienie
 • infekcja
 • problemy z rozmiarem lub kształtem implantów (na przykład, piersi mogą nie być symetryczne)
 • możliwe jest również pęknięcie i przeciekanie implantów

W przypadku pęknięcia implantów solnych, zasolenie zostanie bezpiecznie wchłonięte przez organizm. Ale silikonowe implanty piersi mogą nie powodować żadnych widocznych objawów, gdy pękają. Nazywa się to “cichym zerwaniem”.

Implanty – czy są na całe życie?

Implanty piersi nie są zaprojektowane, by służyły nam przez całe życie. W przypadku powikłań lub zmiany rozmiaru i kształtu piersi, konieczne może być wymienienie implantów.

Koszty zabiegu

Cena zabiegu powiększania piersi, zależy od kliniki, lekarza i rodzaju zastosowanego implantu. Zazwyczaj koszty operacji wahają się od 10-20 tys. złotych.

Pytania i odpowiedzi

Kim jest idealna kandydatka do operacyjnego powiększenia piersi?

Idealna kandydatka do przeprowadzenia powiększenia piersi jest zdrowa, nie pali i ma realne oczekiwania co do zabiegu.

Powiększenie piersi może:

 • zwiększyć objętość naturalnie małych piersi
 • zastąpić objętość utraconą po karmieniu piersią lub poważnej utracie wagi
 • zmienić kształt piersi
 • stworzyć lepszą symetrię piersi, jeśli mają one naturalnie różne rozmiary lub kształt

Procedura ta jest również wykonywana w przypadku kobiet, które utraciły pierś (lub piersi) w wyniku mastektomii.

Czy obecność implantów może utrudniać kobiecie karmienie piersią?

Obecność implantów piersi nie stanowi obecnie przeciwwskazania do karmienia piersią. Kobiety z implantami piersi mogą mieć jednak pewne  trudności z karmieniem piersią. Operacja może uszkodzić przewody mleczne i nerwy w okolicy brodawki sutkowej, ale zdarza się to bardzo rzadko. Niewielkie implanty piersi powodują mniej problemów z funkcjonowaniem piersi.

Czy implant jest wyczuwalny w dotyku?

Szczególnie u szczupłych pacjentek, mogą być wyczuwalne krawędzie implantów. Jeśli implant został umieszczony pod mięśniem, będzie to mniej zauważalne.

Jakie są najważniejsze zalecenia po zabiegu?

Przez 6 tygodni po zabiegu należy pamiętać o tym, żeby:

 • nie podnosić niczego ciężkiego
 • nie wykonywać forsownych ćwiczeń (odkurzanie, sprzątanie domu, chodzenie na siłownię)

Po około dwóch tygodniach, powinnaś być w stanie wykonywać ograniczone czynności, takie jak podnoszenie małych dzieci i drobne prace porządkowe.

Podsumowanie

1. Chirurgiczne powiększanie i modelowanie biustu przy pomocy implantów piersiowych, z roku na rok zyskuje na popularności.

2. Istnieją dwa podstawowe typy implantów piersi: implanty wypełnione solą fizjologiczną i implanty wypełnione żelem silikonowym.

3. Chociaż silikonowe implanty żelowe bardziej przypominają naturalne piersi, stwarzają one większe ryzyko, jeśli wyciekną.

4. Zarówno implanty z soli fizjologicznej, jak i silikonu, występują w różnych rozmiarach i mają gładką lub teksturowaną powłokę.

5. Powiększenie piersi to procedura skierowana do kobiet, które: mają naturalnie małe piersi, mają asymetryczne piersi, mają piersi o nieładnym kształcie lub mają wyciętą pierś lub obie piersi (w wyniku mastektomii).

6. Zabieg ten jest również wykonywany u kobiet, których piersi zmniejszyły się i obwisły po karmieniu piersią lub po gwałtownej utracie wagi.

7. Wybierając chirurga, należy poszukać kogoś, kto ma duże doświadczenie.

8. Procedura trwa od jednej do dwóch godzin i jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym.

9. Przed operacją konieczne jest wypełnienie formularza zgody: jest to wymóg prawny, w którym pacjentka zapewnia, że ​​zgadza się na wykonanie zabiegu.

10. Implanty piersi nie są zaprojektowane, by służyły nam przez całe życie. W przypadku powikłań lub zmiany rozmiaru i kształtu piersi, konieczne może być wymienienie implantów.

Komentarze