Każdy rodzaj ćwiczeń aerobowych podczas ciąży może przynieść korzyści tobie i twojemu dziecku, ale szczególnie zalecane w tym okresie jest pływanie, które nie tylko jest bardzo przyjemne i relaksujące, ale też poprawia krążenie w całym ciele i podnosi poziom tlenu we krwi. Jakie jeszcze korzyści niesie pływanie w czasie ciąży?

Autor: Anna Borkowska
Dodano: 15.09.2019

Czy pływanie w ciąży jest bezpieczne?

Pływanie jest uważane za bezpieczne w ciąży. Jeśli jesteś w ciąży, powinnaś regularnie ćwiczyć, a pływanie to świetny sposób na zapewnienie sobie odpowiedniej dawki ruchu. Pływanie jest szczególnie dobrym ćwiczeniem w ciąży, ponieważ woda pomaga utrzymać zdrową wagę. Może to być ogromna ulga, szczególnie w trzecim trymestrze ciąży. 

Korzyści z pływania w ciąży

 1. Działa na duże grupy mięśni (ręce i nogi), zwiększając ich napięcie i siłę.
 2. Jest delikatne dla ciała.
 3. Woda zapobiega przegrzaniu i kontuzjom, wspierając stawy i wiązadła podczas ćwiczeń, co jest szczególnie przydatne dla przyszłych mam z bólem więzadła okrągłego.
 4. Woda pozwala cieszyć się uczuciem nieważkości, pomimo dodatkowych kilogramów.
 5. Przeciwdziała zwiększonemu obciążeniu kręgosłupa. Ciąża może sprawić, że kręgosłup i ramiona zaokrąglą się do przodu i przechylą miednicę, ale pływanie delikatnie wzmacnia mięśnie i równoważy tę tendencję.
 6. Pływanie spala kalorie, co pomaga kontrolować przyrost masy ciała.
 7. Zanurzenie się w wodzie łagodzi obrzęki rąk i nóg.
 8. Pływanie łagodzi bóle.
 9. Poprawia krążenie.
 10. Wspiera zdrowy sen.
 11. Eliminuje zmęczenie.
 12. Buduje wytrzymałość.
 13. Poprawia podstawowe funkcje serca i płuc.
 14. Zwiększa szanse na łatwiejszy poród.

Ogólne wskazówki dotyczące pływania w ciąży

 1. Staraj się pływać przez 20 do 30 minut, najlepiej codziennie.
 2. Jeśli regularnie pływałaś przed ciążą, powinnaś być w stanie kontynuować to. Tylko upewnij się, że wiesz, kiedy powinnaś zwolnić lub przestać ćwiczyć.
 3. Kiedy jesteś w wodzie, łatwo zapomnieć o nawodnieniu. Dobrą wskazówką jest wypicie szklanki wody przed rozpoczęciem pływania, jednej szklanki na każde 20 minut ćwiczeń i jednej szklanki po wyjściu z basenu. W upalną lub wilgotną pogodę będziesz potrzebowała więcej płynów.
 4. Zachowaj szczególną ostrożność podczas wychodzenia z basenu i noś obuwie antypoślizgowe do chodzenia po mokrych nawierzchniach.
 5. Nie wstrzymuj oddechu. Twoje dziecko potrzebuje tlenu, więc pamiętaj o utrzymaniu stałego i ciągłego oddychania podczas pływania.

Wskazówki dotyczące pływania w pierwszym trymestrze ciąży

 1. Pływanie z samego rana może zapobiec nudnościom i dać ci zastrzyk energii na całą resztę dnia.
 2. Jeśli zapach chloru wywołuje u ciebie mdłości lub powoduje dyskomfort skóry lub oczu, sprawdź, czy w twojej okolicy jest basen ze słoną wodą.
 3. Jeśli chcesz pływać w akwenie takim jak ocean, jezioro lub rzeka, najpierw skonsultuj się ze swoim lekarzem, ponieważ zarazki i bakterie w otwartej wodzie mogą powodować różne choroby.
 4. Zachowaj szczególną ostrożność podczas wychodzenia z basenu i noś obuwie antypoślizgowe do chodzenia po mokrych nawierzchniach.
 5. Nie wstrzymuj oddechu. Twoje dziecko potrzebuje tlenu, więc pamiętaj o utrzymaniu stałego i ciągłego oddychania podczas pływania.

Wskazówki dotyczące pływania w drugim trymestrze ciąży

 1. Wraz z postępem ciąży nie będziesz musiała zbytnio ograniczać pływania, ponieważ jest to bardzo delikatna aktywność dla przyszłych mam.
 2. Możesz położyć się na plecach, aby jeszcze bardziej się zrelaksować.
 3. Zachowaj szczególną ostrożność podczas wychodzenia z basenu i noś obuwie antypoślizgowe do chodzenia po mokrych nawierzchniach.
 4. Nie wstrzymuj oddechu. Twoje dziecko potrzebuje tlenu, więc pamiętaj o utrzymaniu stałego i ciągłego oddychania podczas pływania.

Wskazówki dotyczące pływania w trzecim trymestrze ciąży

 1. Komfort jest kluczowy w ostatnich tygodniach ciąży, więc spróbuj różnych ruchów, aby sprawdzić, które z nich są dla ciebie najbardziej wygodne.
 2. Możesz również kupić strój kąpielowy dla kobiet w ciąży, aby pomieścić swój coraz większy brzuch.
 3. Jeśli masz obolałe lub napięte mięśnie, spróbuj chodzić po płytkiej części basenu zamiast pływać.
 4. Poruszaj rękami podczas chodzenia, aby uzyskać większy opór.
 5. Zachowaj szczególną ostrożność podczas wychodzenia z basenu i noś obuwie antypoślizgowe do chodzenia po mokrych nawierzchniach.
 6. Nie wstrzymuj oddechu. Twoje dziecko potrzebuje tlenu, więc pamiętaj o utrzymaniu stałego i ciągłego oddychania podczas pływania.

Pytania i odpowiedzi

Czy woda w basenie powinna być ciepła? 

Dobrze jest pływać w podgrzewanym basenie, gdy jesteś w ciąży. Większość podgrzewanych basenów ma temperaturę około 30°C, co nie spowoduje przegrzania. Nie ma zalecanej górnej granicy, ale uważa się, że wszystko w granicach od 27°C do 33°C jest bezpieczne dla pływania i aqua-aerobiku.

Czy pływanie w chlorowanej wodzie może być szkodliwe? 

Nie. Pływanie w chlorowanym basenie nie jest szkodliwe ani dla ciebie ani dla twojego dziecka.

Kiedy powinno się przerwać pływanie? 

Jeśli źle się poczujesz lub wystąpią jakiekolwiek nietypowe objawy, takie jak ostry ból, duszność, omdlenie, krwawienie, skurcze lub zawroty głowy, natychmiast przerwij pływanie i udaj się do lekarza.

Czy to prawda, że pływanie w ciąży zwiększa szanse na łatwiejszy poród? 

W badaniu przeprowadzonym przez University of Iowa College of Medicine wykazano, że ćwiczenia aerobowe, takie jak pływanie, znacznie skróciły czas trwania drugiego etapu porodu i częstości występowania powikłań położniczych. Ponadto, matki, które ćwiczą w czasie ciąży, szybciej wracają do formy, ponieważ ich mięśnie są silniejsze i bardziej napięte.

Podsumowanie

1. Każdy rodzaj ćwiczeń aerobowych podczas ciąży może przynieść korzyści zarówno matce, jak i dziecku, ale szczególnie zalecane w tym okresie jest pływanie.

2. Pływanie to świetny sposób na zapewnienie sobie odpowiedniej dawki ruchu w czasie ciąży.

3. Aktywność ta jest szczególnie ważna dla przyszłych mam, ponieważ woda pomaga utrzymać im zdrową wagę.

4. Ma ona też wiele innych korzyści, takich jak: poprawa wytrzymałości mięśni, działanie relaksacyjne, łagodzenie bólu, poprawa krążenia i wspieranie zdrowego snu.

5. Staraj się pływać przez 20 do 30 minut, najlepiej codziennie.

6. Jeśli regularnie pływałaś przed ciążą, powinnaś być w stanie kontynuować to, ale upewnij się, że wiesz, kiedy powinnaś zwolnić lub przestać ćwiczyć.

7. Kiedy jesteśmy w wodzie, łatwo zapomnieć o nawodnieniu, dlatego należy regularnie pić wodę.

8. Należy również zachować szczególną ostrożność podczas wychodzenia z basenu i pamiętać o noszeniu obuwia antypoślizgowego do chodzenia po mokrych nawierzchniach.

9. Nie wstrzymuj oddechu. Twoje dziecko potrzebuje tlenu, więc pamiętaj o utrzymaniu stałego i ciągłego oddychania podczas pływania.

10. Dobrze jest pływać w podgrzewanym basenie, gdy jesteś w ciąży.

11. Jeśli źle się poczujesz lub wystąpią jakiekolwiek nietypowe objawy, takie jak ostry ból, duszność, omdlenie, krwawienie, skurcze lub zawroty głowy, natychmiast przerwij pływanie i udaj się do lekarza.

Komentarze