Zapalenie piersi to zapalenie gruczołu mlekowego brodawki sutkowej i/lub gruczołów sutkowych. W niektórych przypadkach, kobieta z zakażeniem piersi może zauważyć zakażoną zmianę na powierzchni piersi. Innym razem to ból w piersi może wskazywać na obecność infekcji. Podczas gdy wiele osób kojarzy ten stan głównie z karmieniem piersią, kobiety, które nie karmią piersią, również mogą stanąć w obliczu infekcji piersi. Jakie są najczęstsze rodzaje zapalenia piersi, jak się objawiają i jakie są możliwe opcje leczenia?

Autor: Anna Borkowska
Dodano: 21.09.2019

Objawy zakażenia piersi mogą obejmować:

 • wrażliwe w dotyku, gorące piersi
 • obrzęk piersi
 • pęknięte lub uszkodzone sutki
 • zgrubienie tkanki piersi lub guzek w piersi
 • ból lub uczucie pieczenia w sposób ciągły lub podczas karmienia piersią
 • ogólne złe samopoczucie
 • gorączkę sięgająca 38,3 stopni Celsjusza lub więcej
 • objawy grypopodobne, w tym ból i uczucie zmęczenia
 • nudności
 • ból piersi
 • czerwone smugi na piersiach
 • rany na piersiach, które się nie goją
 • u niektórych kobiet mogą pojawić się owrzodzenia skóry, z których może wyciekać ropa lub krew

Rodzaje i przyczyny zapalenia piersi

Istnieje kilka rodzajów infekcji piersi, które obejmują:

1.Infekcję centralną, która występuje, gdy przewody mleczne ulegną zakażeniu lub występuje stan zapalny z ropniem. Ta infekcja najczęściej rozwija się u pacjentek, które palą papierosy. Oprócz odczuwania objawów na obu piersiach, często zauważa się zmiany w sutkach, takie jak wklęśnięcie sutków lub obecność nietypowej wydzieliny.

2.Ziarniste, zrazikowe zapalenie sutka, które może powodować bolesną, ale nienowotworową masę rozwijającą się w piersiach. Pacjentki z tym stanem piersi mogą mieć problemy z leczeniem infekcji przy użyciu antybiotyków.

3.Obwodowe zakażenie, które najczęściej występuje u osób z istniejącymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca lub reumatoidalne zapalenie stawów. Pacjentki z historią dotyczącą urazów piersi lub przyjmowania sterydów, również są bardziej narażone na ryzyko. Ten typ infekcji często prowadzi do zapalenia lub widocznego ropnia na piersi.

4.Infekcja skóry, np. zapalenie tkanki łącznej – do możliwych przyczyn infekcji skóry należą torbiele łojowe, które są cystami rosnącymi w gruczołach produkujących ropę. Osoby z dużym biustem, po operacji piersi lub radioterapią w wywiadzie, mają zwiększone ryzyko tej infekcji.

5.Zapalenie sutka jest częstsze podczas karmienia piersią, ponieważ kobieta może doznać pękania sutków, co może sprzyjać przedostawaniu się bakterii do piersi. Bakterie z powierzchni skóry i ust dziecka mogą przedostawać się do przewodów mlecznych przez pęknięcie w skórze sutka lub przez otwór w przewodzie mlecznym.

Ponadto, przewód mleczny może się zatkać z powodu niepełnego opróżnienia piersi lub nadmiernego ucisku na piersi. Zatkane kanały mleczne umożliwiają namnażanie się bakterii, co może prowadzić do infekcji. Jeśli pierś nie opróżnia się całkowicie podczas karmienia, jeden z twoich przewodów mlecznych może się zatkać. Zablokowanie powoduje cofnięcie mleka, co prowadzi do infekcji piersi.

Czynniki ryzyka zapalenia piersi

Czynniki ryzyka zapalenia piersi obejmują:

 • wcześniejszy atak mastitis (stan zapalny gruczołu mlekowego) podczas karmienia piersią
 • bolące lub popękane sutki
 • noszenie obcisłego stanika lub naciskanie na piersi podczas używania pasa bezpieczeństwa lub noszenie na ramieniu ciężkiej torby, co może ograniczyć przepływ mleka
 • niewłaściwą technikę pielęgnacyjną
 • nadmierne zmęczenie lub zestresowanie
 • złe odżywianie
 • palenie papierosów

Diagnoza zapalenia piersi

Podczas wizyty lekarz zapyta pacjentkę o jej objawy, czy karmi piersią, o przebyte urazy piersi, oraz czy kiedykolwiek poddała się zabiegowi chirurgicznemu lub innym zabiegom na piersi. Zapyta ją również o dodatkowe objawy, takie jak gorączka, dreszcze lub zmęczenie. Może także fizycznie zbadać piersi i brodawki. W niektórych przypadkach lekarz może pobrać kulturę lub wymaz z piersi w celu określenia rodzaju bakterii namnażających się w piersiach. Znajomość rodzaju bakterii może pomóc mu przepisać odpowiednie leki.

Leczenie zapalenia piersi

Leczenie infekcji piersi często zależy od przyczyny i nasilenia objawów. Jeśli dana osoba ma ropień piersi, lekarz może zalecić opróżnienie ropnia. Jeśli infekcja jest spowodowana przez bakterie, lekarz zazwyczaj przepisuje antybiotyki. Zwykle objawy zaczynają się poprawiać w ciągu 1-2 dni od rozpoczęcia leczenia. Należy pamiętać, aby zawsze przyjmować cały cykl antybiotyków, nawet jeśli poczujemy się lepiej. W rzadkich przypadkach kobieta może wymagać operacji usunięcia uszkodzonego kanału, aby zapobiec nawrotowi infekcji. Jednak operacja jest ostatecznością, gdy przyjmowanie antybiotyków i drenaż torbieli, okażą się być nieskuteczne.

Domowe środki zaradcze

Aby zminimalizować ból i dyskomfort, można wykorzystać domowe środki zaradcze, które obejmują:

 • przyjmowanie leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty
 • picie dużej ilości płynów i odpoczynek
 • noszenie luźnych ubrań i unikanie ciasnych biustonoszy
 • po karmieniu piersią należy nałożyć na piersi chłodny okład

Zalecenia dotyczące karmienia:

 • kontynuowanie karmienia piersią, chyba że lekarz radzi inaczej. Należy pamiętać, że kobieta nie przekaże infekcji dziecku
 • najpierw podstawiaj dziecku zakażoną pierś, aby upewnić się, że jest ona całkowicie opróżniana. Jeśli jednak jest to zbyt bolesne, kobieta może zacząć od przeciwnej piersi. Następnie, gdy ruch ssania dziecka stanie się łagodniejszy, może przejść na drugą pierś
 • nakładanie chłodnych, wilgotnych kompresów na bolesną pierś
 • próbuj zaadoptować różne pozycje podczas karmienia piersią, aby piersi mogły całkowicie się opróżnić. Możesz również skorzystać z pomocy konsultantki laktacyjnej, która może pomóc ci w określeniu alternatywnych pozycji ciała lub innych sposobów ułatwienia karmienia piersią
 • masowanie stwardniałych obszarów piersi

Jeśli objawy nie poprawią się, należy skontaktować się z lekarzem. Należy również pójść do lekarza, jeśli na piersiach pojawią się czerwone smugi, które wychodzą z piersi i rozciągają się aż pod pachy lub jeśli w mleku pojawiła się krew lub ropa.

Pytania i odpowiedzi

Jak odróżnić zapalnego raka piersi od zakażenia piersi?

Jeśli twoja pierś wygląda na zaczerwienioną lub spuchniętą, nie ma powodu do paniki. Obszar wrażliwy lub wysypka na twojej piersi, często sygnalizuje powszechny problem, taki jak infekcja. Rzadko, wysypka i bolesność mogą być oznakami zapalnego raka piersi – postaci choroby, która rozwija się bardzo szybko, często w ciągu kilku tygodni lub miesięcy. Ponieważ objawy zapalnego raka piersi i zakażenia piersi mogą być podobne, lekarz może zalecić ci wykonanie mammografii.

Czy schorzenie piersi naraża kobietę na większe ryzyko zachorowania na raka piersi?

Jak podaje National Cancer Institute, torbiel, fibrocystyczne zmiany w piersiach, gruczolakowłókniaki i zapalenie sutka są powszechnymi stanami piersi, które nie są nowotworowe i nie zwiększają ryzyka zachorowania na raka piersi.

Jakie zmiany w piersiach, zawsze powinny być omawiane z lekarzem?

Chociaż istnieje wiele sposobów, w jakie kobieca pierś może się zmienić w ciągu jej życia, co jest normalną częścią starzenia się, istnieje wiele innych zmian, które mogą być powodem do niepokoju i powinny być ocenione przez lekarza. Pewne zmiany, które zdecydowanie powinny być omówione i ocenione przez pracownika służby zdrowia obejmują: grudki w piersiach (bolesne lub nie), wydzielinę z brodawek piersiowych, zmiany w obrębie brodawek (brodawka jest wklęsła), zmiany skórne (swędzenie, zaczerwienienie, łuszczenie się, wgłębienia lub inne zmiany w skórze na piersiach).

Podsumowanie

Zapalenie piersi jest stanem zapalnym tkanki piersi, który czasami wiąże się z infekcją. Zapalenie powoduje ból piersi, obrzęk, ciepło i zaczerwienienie, rzadziej gorączkę i dreszcze. Stan ten najczęściej występuje u kobiet karmiących piersią, ale może również wystąpić u kobiet, które nie karmią piersią a nawet u mężczyzn.

Główne przyczyny zapalenia piersi obejmują zablokowany kanał mleczny, który powoduje cofnięcie mleka, co prowadzi do infekcji piersi oraz bakterie z powierzchni skóry i ust dziecka, które mogą przedostawać się do przewodów mlecznych przez pęknięcie w skórze sutka lub przez otwór w przewodzie mlecznym.

Do czynników ryzyka należy zaliczyć: palenie papierosów, złe odżywianie, wcześniejszy atak zapalenia piersi podczas karmienia piersią oraz niewłaściwą pielęgnację. Zapalenie piersi, które nie jest odpowiednio leczone lub jest spowodowane zablokowanym przewodem, może spowodować gromadzenie się ropy (ropnia) w piersiach, co może wymagać zabiegu chirurgicznego. Leczenie zapalenia obejmuje także przyjmowanie antybiotyków lub leków przeciwbólowych bez recepty.

Komentarze