Peeling twarzy to prosty i skuteczny sposób na złuszczenie martwych komórek naskórka i pobudzenie skóry do produkowania nowych komórek. Regularne wykonywanie peelingu, czy to w domu, czy w gabinecie kosmetycznym, to świetny sposób na zapewnienie swojej skórze większej elastyczności i blasku. Czym jest peeling? Jakie są jego największe zalety?

Autor: Anna Borkowska
Dodano: 17.09.2019

Czym jest peeling?

Peelingi (lub złuszczanie) zawsze były ważnym krokiem we wszystkich zabiegach pielęgnacyjnych – bez względu na to, czy chodzi o zwykły zabieg na twarz, czy o pełne SPA. Peelingi do ciała pomagają odmłodzić skórę, odsłaniając gładszą i elastyczną warstwę skóry po usunięciu jej obumarłej warstwy. Peelingi do twarzy są delikatniejsze niż produkty do złuszczania obumarłej skóry ciała, ponieważ skóra na twarzy jest cieńsza i bardziej delikatna. Jeśli skóra twojego ciała stała się szorstka i pociemniała z powodu zanieczyszczenia lub narażenia na kurz, możesz użyć peelingu do ciała, aby usunąć szorstką warstwę skóry, pozostawiając ją miękką i jędrną.

Jakie są zastosowania peelingu do ciała?

Peeling do ciała to zabieg SPA, w którym skóra zostaje poddana złuszczaniu, pozostawiając uczucie świeżości, gładkości, nawilżenia i miękkości. Podczas peelingu ciała produkt wciera się w skórę i masuje, a następnie spłukuje.

Jak często powinno się wykonywać peeling ciała?

Nie należy wykonywać tego zabiegu zbyt często, ponieważ zbyt częste złuszczanie naskórka może uszkodzić młodą warstwę skóry. Możesz użyć peelingu do ciała raz na tydzień lub dwa. Pamiętaj też, aby stosować bardzo delikatny peeling do ciała, gdy masz suchą skórę. Zachowaj także ostrożność podczas zimy, gdy zbyt silne złuszczanie może uszkodzić i tak już wysuszoną skórę.

Jakie są zalety peelingu?

Peeling służy jako środek złuszczający dla skóry poprzez złuszczanie martwych komórek skóry i usuwanie twardej i łuszczącej się skóry, pozostawiając skórę pod nią miękką i gładką. Peeling do ciała może być również wyjątkowo orzeźwiający. Może też poprawić krążenie krwi w skórze, pomóc w walce z cellulitem i poprawić koloryt skóry. Dobry peeling do ciała służy również jako podstawa do innych zabiegów na ciało. Pomaga przygotować skórę do opalania, otwiera pory, co ułatwia wchłanianie kosmetyków, a stosowane w nim oleje relaksują i pobudzają zmysły.

Jak prawidłowo wykonać peeling twarzy?

Peeling powinno się wykonywać raz w tygodniu, trzymając się kilku podstawowych zasad.

 1. Zacznij od dokładnego oczyszczenia twarzy i usunięcia z niej makijażu, nadmiaru sebum i brudu.
 2. Dokładnie osusz twarz.
 3. Następnie nałóż peeling na czystą, suchą skórę, omijając okolice oczu i ust.
 4. Masuj skórę przez około 20 sekund używając techniki motylkowej.
 5. Usuń peeling z twarzy za pomocą ciepłej wody.

Pytania i odpowiedzi

Czym właściwie jest peeling?

Peeling to produkt do pielęgnacji skóry, którego podstawową funkcją jest usuwanie martwych komórek skóry poprzez złuszczanie, a także oczyszczanie skóry i zwiększenie krążenia krwi w ciele. Składnik złuszczający musi być wystarczająco szorstki, aby złuszczyć obumarły naskórek, ale nie za mocny, aby nie uszkodzić zdrowej skóry.

Jakie są zalety peelingu twarzy?

Peeling jest zabiegiem przeciwstarzeniowym, który niesie szereg korzyści, które obejmują:

 • złuszczanie
 • odbudowę kolagenu
 • redukcję drobnych linii i zmarszczek
 • zwiększanie blasku
 • zmniejszanie wielkości porów
 • eliminowanie ciemnych plam
 • oczyszczanie cery

Czy peeling nadaje się do walki z przebarwieniami?

Zwykły peeling niekoniecznie, ale peeling chemiczny już tak. Wykonując peelingi chemiczne, kosmetyczki nakładają na skórę alfa-hydroksykwasy (AHA), kwas trichlorooctowy (TCA) lub fenol. Zwykle stosowany jako peeling do twarzy, peeling chemiczny poprawia i wygładza teksturę skóry. Jest to skuteczny zabieg na przebarwienia twarzy, zmarszczki i nierównomierną pigmentację skóry.

Czy można zobaczyć wyniki już po pierwszym zabiegu?

Pierwsze wyniki peelingu chemicznego możemy dostrzec, gdy skóra dobrze się zagoi, zwykle w ciągu dwóch do trzech tygodni.

Podsumowanie

1. Peeling to produkt do pielęgnacji skóry, którego podstawową funkcją jest usuwanie martwych komórek skóry poprzez złuszczanie, a także oczyszczanie skóry i zwiększenie krążenia krwi w ciele.

2. Składnik złuszczający musi być wystarczająco szorstki, aby złuszczyć obumarły naskórek, ale nie za mocny, aby nie uszkodzić zdrowej skóry.

3. Peeling jest zabiegiem przeciwstarzeniowym, który niesie szereg korzyści, które obejmują: złuszczanie, odbudowę kolagenu, redukcję drobnych linii i zmarszczek, zwiększanie blasku, zmniejszanie wielkości porów i eliminowanie ciemnych plam.

4. Peelingi (lub złuszczanie) zawsze były ważnym krokiem we wszystkich zabiegach pielęgnacyjnych – bez względu na to, czy chodzi o zwykły zabieg na twarz, czy o pełne SPA.

5. Peelingi do twarzy są delikatniejsze niż produkty do złuszczania obumarłej skóry ciała, ponieważ skóra na twarzy jest cieńsza i bardziej delikatna.

6. Nie należy jednak wykonywać tego zabiegu zbyt często, ponieważ zbyt częste złuszczanie naskórka może uszkodzić młodą warstwę skóry.

7. Peeling powinno się wykonywać raz na tydzień lub dwa.

8. Jeżeli zależy nam na bardziej spektakularnych wynikach, możemy skorzystać z peelingu chemicznego.

9. Zwykle stosowany jako peeling do twarzy, peeling chemiczny poprawia i wygładza teksturę skóry.

10. Jest to skuteczny zabieg na przebarwienia twarzy, zmarszczki i nierównomierną pigmentację skóry.

11. Pierwsze wyniki peelingu chemicznego możemy dostrzec, gdy skóra dobrze się zagoi, zwykle w ciągu dwóch do trzech tygodni.

Komentarze