Ból pleców dotyka co roku jedną na trzy osoby. U jednej na pięć osób staje się chronicznym problemem powodującym niepełnosprawność. Wczesna interwencja rehabilitacyjna może jednak doprowadzić do pełnego wyzdrowienia i powrotu do normalnego funkcjonowania. Jakie są wskazania do rehabilitacji kręgosłupa?

Autor: Anna Borkowska
Dodano: 13.06.2019

Kręgosłup – dlaczego jest taki ważny?

Kręgosłup stanowi rusztowanie dla ludzkiego ciała, dlatego należy o niego dbać. Ważne jest, aby nie przeciążać kręgosłupa dźwiganiem ciężarów, a także zadbać o odpowiednią dietę i należytą dawkę ruchu. Niestety, praca biurowa, niewłaściwa dieta, niska aktywność fizyczna oraz stres, osłabiają nasz organizm, niekorzystnie wpływając na nasze kości i mięśnie, co może powodować wiele zaburzeń zdrowotnych, w tym dolegliwości w obrębie kręgosłupa.

Poza rzeczą oczywistą, jaką jest zmiana stylu życia, w przypadku wszelkiego typu urazów, w tym urazów kręgosłupa, możemy również skorzystać z usług rehabilitantów, których zadaniem jest wspomóc regenerację naszego organizmu oraz umożliwić nam powrót do normalnego funkcjonowania.

Wykwalifikowani rehabilitanci specjalizują się w indywidualnej, kompleksowej i unikalnej rehabilitacji pacjentów cierpiących na różne stopnie uszkodzenia kręgosłupa, rdzenia kręgowego lub nerwów obwodowych, zaznanych w wyniku choroby lub urazu, lub z powodu zaburzeń czynnościowych wynikających z bólu pleców lub szyi.

Jakie są wskazania do rehabilitacji kręgosłupa?

Kręgosłup to jeden z najważniejszych elementów naszego ciała. Stanowi ochronę dla rdzenia nerwowego oraz umożliwia stabilizację ciała i utrzymanie wyprostowanej postawy. Jeśli jednak dojdzie do jego uszkodzenia, należy bezwzględnie rozpocząć działania rehabilitacyjne. Jakie są podstawowe wskazania do rehabilitacji kręgosłupa?

Złamania kręgosłupa

Złamania kręgosłupa w jego różnych odcinkach są bezwzględnym wskazaniem do rozpoczęcia rehabilitacji. Rehabilitacja urazu rdzenia kręgowego skupia się na intensywnej pracy z pacjentami, tak aby w krótkim czasie mogli oni zmaksymalizować swoją regenerację neurologiczną i ogólny stan zdrowia.

Dyskopatia

Dyskopatia to pojęcie obejmujące różne schorzenia dysków międzykręgowych takich jak np. przepuklina krążka międzykręgowego. Stan ten jest często jednym z pierwszych etapów choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Pacjenci z dyskopatią wymagają rehabilitacji, ponieważ nieleczona może prowadzić do wielu groźnych powikłań.

Zwyrodnienie kręgosłupa

Stan ten może sprzyjać wystąpieniu rwy kulszowej. Głównym objawem jest silny ból w okolicy lędźwiowej, który promieniuje w dół nogi.

Wady postawy

Rehabilitacja kręgosłupa jest także zalecana w przypadku istnienia wad postawy, takich jak np. skolioza, kręgozmyk (przemieszczenie się kręgów względem siebie) lub tzw. postrzały, czyli przeciążeniowe bóle kręgosłupa.

Operacja kręgosłupa

Pacjenci po operacji kręgosłupa, również mogą rozpocząć rehabilitację.

Pozostałe wskazania do rehabilitacji kręgosłupa to:

 • otyłość, która obciąża kręgosłup
 • siedzący tryb życia
 • brak ruchu
 • bóle pleców
 • bóle karku
 • bóle szyi
 • przepuklina dyskowa

Pytania i odpowiedzi

Czy ćwiczenia na kręgosłup mogą zmniejszyć ból pleców?

Odpowiednio dobrane ćwiczenia na kręgosłup, a także masaże i kąpiele uzdrowiskowe, pomagają zmniejszyć ból pleców poprzez działanie rozluźniające i przeciwzapalne.

Jakie wyróżniamy przyczyny bólów kręgosłupa?

Ze względu na przyczynę bólu kręgosłupa, dolegliwości w obrębie tego organu możemy podzielić na:

 • bóle związane ze zwyrodnieniem kręgosłupa
 • reumatyczne bóle kręgosłupa
 • bóle neurogenne
 • bóle urazowe

Na czym powinna polegać właściwa rehabilitacja kręgosłupa?

Rehabilitacja kręgosłupa opiera się przede wszystkim na właściwym doborze zestawu ćwiczeń. Aby go opracować niezbędne jest wykonanie badań obrazowych i przeprowadzenie konsultacji z ortopedą. Odpowiednie ćwiczenia powinny zostać opracowane przez rehabilitanta.

Podsumowanie

1. Ból pleców dotyka co roku jedną na trzy osoby.

2. U jednej na pięć osób staje się chronicznym problemem powodującym niepełnosprawność.

3. Wczesna interwencja rehabilitacyjna może jednak doprowadzić do pełnego wyzdrowienia i powrotu do normalnego funkcjonowania.

4. Praca biurowa, niewłaściwa dieta, niska aktywność fizyczna oraz stres, osłabiają nasz organizm, niekorzystnie wpływając na nasze kości i mięśnie, co może powodować wiele zaburzeń zdrowotnych, w tym dolegliwości w obrębie kręgosłupa.

5. W przypadku wszelkiego typu urazów, w tym urazów kręgosłupa, możemy skorzystać z usług rehabilitantów, których zadaniem jest wspomóc regenerację naszego organizmu oraz umożliwić nam powrót do normalnego funkcjonowania.

6. Ze względu na przyczynę bólu kręgosłupa, dolegliwości w obrębie tego organu możemy podzielić na: bóle związane ze zwyrodnieniem kręgosłupa, reumatyczne bóle kręgosłupa, bóle neurogenne oraz bóle urazowe.

7. Podstawowe wskazania do rehabilitacji kręgosłupa obejmują: złamania kręgosłupa, dyskopatię, zwyrodnienie kręgosłupa, wady postawy oraz operację kręgosłupa.

8. Pozostałe wskazania do rehabilitacji kręgosłupa to: otyłość, która obciąża kręgosłup, siedzący tryb życia, brak ruchu, bóle pleców, bóle karku, bóle szyi oraz przepuklina dyskowa.

9. Rehabilitacja kręgosłupa opiera się przede wszystkim na właściwym doborze zestawu ćwiczeń. Aby go opracować niezbędne jest wykonanie badań obrazowych i przeprowadzenie konsultacji z ortopedą.

10. Odpowiednie ćwiczenia powinny zostać opracowane przez rehabilitanta.

Komentarze