Wiele współczesnych zawodów wymaga wielogodzinnego siedzenia przed ekranem komputera, co może niekorzystnie wpływać na wzrok. Problemy z oczami spowodowane używaniem komputera noszą nawet swoją nazwę - syndrom oka biurowego (lub syndrom widzenia komputerowego). W jaki sposób komputery wpływają na nasz wzrok? Jak możemy chronić swoje oczy przed zagrożeniem ze strony komputerów?

Autor: Anna Borkowska
Dodano: 01.09.2019

Syndrom oka biurowego (in. syndrom widzenia komputerowego) opisuje grupę problemów związanych ze wzrokiem, które wynikają z długotrwałego korzystania z komputera, tabletu i telefonu komórkowego. Badania pokazują, że od 50% do 90% osób pracujących przy ekranie komputera, ma przynajmniej niektóre objawy tego stanu.

Wiele osób doświadcza dyskomfortu oczu i problemów ze wzrokiem podczas wielogodzinnego oglądania ekranów cyfrowych. Poziom dyskomfortu wydaje się wzrastać wraz z częstotliwością korzystania z ekranu cyfrowego. Regularne badania wzroku i właściwe nawyki oglądania, mogą pomóc w zapobieganiu lub ograniczaniu rozwoju objawów związanych z zespołem oka biurowego.

Dorośli ludzie nie są jedyną grupą, która jest podatna na tego typu problemy. Dzieci, które często wpatrują się w tablety lub korzystają w ciągu dnia z komputerów, również mogą mieć kłopoty ze wzrokiem, zwłaszcza jeśli przyjmują nieprawidłową postawę i przebywają w źle oświetlonym pomieszczeniu.

W jaki sposób komputery wpływają na nasz wzrok?

Kiedy pracujesz przy komputerze, twoje oczy muszą przez cały czas się skupiać i silnie reagują na zmianę obrazów na ekranie. Wszystkie te zadania wymagają dużego wysiłku ze strony mięśni oczu. Co gorsza, w przeciwieństwie do czytania książki lub czytania z kartki papieru, ekran emituje dodatkowy odblask i migotanie.

Jakie są objawy syndromu oka biurowego?

Regularne używanie komputera lub innych urządzeń cyfrowych, może prowadzić do zmęczenia oczu i dyskomfortu.

Możesz zauważyć:

 • niewyraźne widzenie
 • podwójne widzenie
 • suche, czerwone oczy
 • podrażnienie oczu
 • bóle głowy
 • ból szyi lub pleców

Objawy te mogą być spowodowane przez:

 • słabe oświetlenie
 • odblask na ekranie cyfrowym
 • zachowanie niewłaściwej odległości oglądania
 • niewłaściwą pozycję siedzącą
 • nieskorygowane problemy ze wzrokiem
 • połączenie tych czynników

Objawy te pozostawione bez leczenia, mogą spowodować uszkodzenie wzroku i zmniejszyć naszą wydajność w pracy.

Stopień, w jakim poszczególne osoby doświadczają objawów wizualnych, często zależy od poziomu ich zdolności wzrokowych i czasu poświęcanego na oglądanie cyfrowego ekranu. Nieskorygowane problemy ze wzrokiem, takie jak dalekowzroczność i astygmatyzm, nieodpowiednie ogniskowanie oczu lub zdolności koordynacji wzrokowej oraz zmiany związane ze starzeniem się oczu, takie jak starczowzroczność, mogą przyczynić się do rozwoju objawów wizualnych podczas korzystania z komputera lub urządzenia z ekranem cyfrowym.

Co możemy z tym zrobić?

Możemy podjąć kilka prostych zmian w miejscu naszej pracy, aby poprawić objawy i zapobiec dalszym problemom ze wzrokiem.

Zmień oświetlenie

Zmień oświetlenie wokół siebie, aby zmniejszyć szkodliwy efekt emitowany przez ekran komputera. Jeśli światło z pobliskiego okna oślepia cię, przesuń monitor w bardziej dogodne miejsce. Możesz także dodać filtr odblaskowy do monitora.

Zmień układ biurka

Najlepsza pozycja monitora to nieco poniżej poziomu oczu. Nie siadaj w pozycji, w której musisz wyciągać szyję i napinać mięśnie. Nie przyjmuj też pozycji, która sprawia, że ​​patrzysz ponad prostą linię widzenia.

Nie zapominaj o częstym mruganiu

Podczas pracy przy komputerze, większość ludzi zapomina o mruganiu – co zwiększa nacisk na siatkówkę. Nigdy nie powinno się tego lekceważyć, ponieważ może to powodować ślepotę.

Daj swoim oczom krótką przerwę

Postępuj zgodnie z zasadą 20-20-20. Co 20 minut odwracaj wzrok od ekranu i patrz przez około 20 sekund na coś, co znajduje się w odległości około 20 stóp (6 metrów). Często mrugaj, aby twoje oczy były wilgotne. Jeśli są suche, zakup nawilżające krople do oczu.

Dostosuj ustawienia komputera

Jeśli nie czujesz się komfortowo, nie musisz żyć z fabrycznie zainstalowanymi ustawieniami wstępnymi. Dostosuj jasność, kontrast i rozmiar czcionki, aż znajdziesz taką, która jest dla ciebie najlepsza.

Ważne!

Odwiedzaj regularnie swojego okulistę i wykonuj badania wzroku. Lekarz zadecyduje, czy możesz nosić zwykłe okulary do pracy przy komputerze czy może potrzebujesz specjalnej pary okularów.

Pytania i odpowiedzi

Czy syndrom oka biurowego może powodować bóle głowy?

Tak. Niektóre objawy tego syndromu obejmują bóle głowy, a także niewyraźne widzenie, bóle szyi, zmęczenie, zmęczenie oczu, suchość oczu, podrażnienie oczu, podwójne widzenie, zawroty głowy oraz trudność ponownego ustawienia ostrości oczu. Objawy te mogą być dodatkowo nasilone przez niewłaściwe warunki oświetlenia.

Czy istnieją jakieś specjalne aplikacje, które mogą załagodzić ten problem?

Istnieje szereg aplikacji komputerowych i na smartfony, takich jak f.lux, redshift i Night Shift, które dostosowują temperaturę kolorów wideo komputera, zmniejszając ilość niebieskiego światła emitowanego przez ekran, szczególnie w nocy.

Jak powszechny jest syndrom oka biurowego?

Według amerykańskiego Narodowego Instytutu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, syndrom oka biurowego dotyka około 90% ludzi, którzy spędzają trzy godziny dziennie lub więcej przy komputerze.

Podsumowanie

1. Syndrom oka biurowego opisuje grupę problemów związanych ze wzrokiem, które wynikają z długotrwałego korzystania z komputera, tabletu i telefonu komórkowego.

2. Badania pokazują, że od 50% do 90% osób pracujących przy ekranie komputera, ma przynajmniej niektóre objawy tego stanu.

3. Wiele osób doświadcza dyskomfortu oczu i problemów ze wzrokiem podczas wielogodzinnego oglądania ekranów cyfrowych.

4. Poziom dyskomfortu wydaje się wzrastać wraz z częstotliwością korzystania z ekranu cyfrowego.

5. Regularne badania wzroku i właściwe nawyki oglądania, mogą pomóc w zapobieganiu lub ograniczaniu rozwoju objawów związanych z syndromem oka biurowego.

6. Dorośli ludzie nie są jedyną grupą, która jest podatna na tego typu problemy. Dzieci, które często wpatrują się w tablety lub korzystają w ciągu dnia z komputerów, również mogą mieć kłopoty ze wzrokiem,

7. Regularne używanie komputera lub innych urządzeń cyfrowych, może prowadzić do zmęczenia oczu i dyskomfortu.

8. Objawy obejmują: niewyraźne widzenie, podwójne widzenie, suche, czerwone oczy, podrażnienie oczu, bóle głowy oraz ból szyi lub pleców.

9. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez: słabe oświetlenie, odblask na ekranie cyfrowym, zachowanie niewłaściwej odległości oglądania, niewłaściwą pozycję siedzącą, nieskorygowane problemy ze wzrokiem lub połączenie tych czynników.

10. Objawy te pozostawione bez leczenia, mogą spowodować uszkodzenie wzroku i zmniejszyć naszą wydajność w pracy.

11. Żeby poprawić objawy i zapobiec dalszym problemom ze wzrokiem: zmień oświetlenie w pomieszczeniu, dostosuj ustawienia komputera, dostosuj układ biurka, nie zapomnij o mruganiu oraz robieniu sobie krótkich przerw.

12. Należy też pamiętać, żeby regularnie odwiedzać swojego okulistę i wykonywać badania wzroku.

Komentarze