Płaskostopie poprzeczne jest związane z nieprawidłową budową stopy. Stan ten częściej jest diagnozowany u kobiet i osób starszych. Dolegliwość ta zwykle nie powoduje bólu (z wyjątkiem metatarsalgii), więc nie jest ona definiowana jako jednostka chorobowa. Jakie są objawy płaskostopia poprzecznego? Jak się leczy? Czy można mu jakoś zapobiegać?

Autor: Anna Borkowska
Dodano: 13.06.2019

Objawy płaskostopia poprzecznego

Na początkowym etapie rozwoju, płaskostopie poprzeczne jest trudne do zdiagnozowania. Ale istnieją pewne symptomy, na które należy zwrócić uwagę.

Obejmują one:

  1. Bolesne odczucia w nogach i stopach. W początkowej fazie pojawiają się pod koniec dnia, przy postępującej chorobie objawy te obserwuje się przez cały dzień, co prowadzi do ogólnego zmęczenia pacjenta.
  2. Różne stopnie obrzęku stóp.
  3. U podstawy palców pojawiają się zadziory i strzępienia.
  4. Niedogodności związane z funkcjonowaniem układu mięśniowo-szkieletowego.

Przyczyny płaskostopia poprzecznego

Przyczyny płaskostopia poprzecznego dzielimy na wrodzone i nabyte. Wrodzone są spowodowane różnymi rodzajami zaburzeń genetycznych.

Nabyte mogą się wiązać z takimi czynnikami jak:

1. Nadmierne obciążenie stopy długotrwałym chodzeniem i noszeniem różnego rodzaju ciężarów
2. Siedzący tryb życia
3. Nadwaga
4. Przewlekłe choroby tkanki kostnej (osteoporoza)
5. Cukrzyca
6. Procesy zapalne w układzie mięśniowo-szkieletowym
7. Różne rodzaje urazów stóp
8. Zmiany związane z wiekiem w układzie mięśniowo-szkieletowym
9. Udary, porażenie kończyn dolnych
10. Ciąża

Leczenie płaskostopia poprzecznego

Leczenie płaskostopia poprzecznego może mieć wiele różnych form, które korygują kształt stopy, takich jak wkładki do butów, a nawet specjalne buty. Interwencja chirurgiczna jest bardzo rzadko stosowana w leczeniu tego typu płaskostopia.

Leczenie płaskostopia poprzecznego u dorosłych

Najczęściej ofiarami płaskostopia poprzecznego są kobiety, które aby wyglądać pięknie, noszą niewłaściwe buty, zbyt wysokie obcasy i platformy. U mężczyzn płaskostopie poprzeczne jest znacznie mniej powszechne. Stan ten może występować u mężczyzn, którzy spędzają dużo czasu na nogach a problem pogarsza noszenie niewłaściwego obuwia. Według statystyk, płaskostopie poprzeczne występuje w stosunku 8:2 (kobiety kontra mężczyźni). Stan ten ma też podłoże genetyczne.

Leczenie płaskostopia poprzecznego u dorosłych dzieli się na dwa etapy: zachowawcze i chirurgiczne. Ortopeda wybiera metodę leczenia, po zbadaniu stopy i wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego. Na wczesnym etapie zaleca się ciepłe kąpiele stóp. Poleca się także masaże, które powinien wykonywać specjalista. Lekarz może również zalecić gimnastykę korekcyjną i fizjoterapię. W przypadku wyraźnego płaskostopia należy nosić specjalne wkładki lub buty ortopedyczne. Poważne deformacje stopy wymagają interwencji chirurgicznej.

Leczenie płaskostopia poprzecznego u dzieci

Według statystyk, 60% dzieci w wieku 6-7 lat ma płaskie stopy. Jeśli zdiagnozuje się chorobę na czas, można ją wyleczyć i zapomnieć o niej na zawsze. Należy jednak pamiętać, że dopiero w wieku 12-13 lat, kiedy łuk stopy nie jest w pełni uformowany, ale cały organizm jest w trakcie aktywnego wzrostu, możliwe jest wpływanie na prawidłowe ukształtowanie stopy. W bardziej dojrzałym wieku szanse na utwardzenie poprzecznej płaskiej stopy znacznie się zmniejszają. Oznacza to, że dziecko powinno nosić obuwie ortopedyczne i wkładki. Bardzo rzadko zdarzają się przypadki z wrodzonymi płaskostopiami. Leczenie rozpoczyna się od momentu, w którym stan ten został zdiagnozowany. Podczas leczenia należy przywiązywać dużą wagę do tego, jak dziecko chodzi. Należy spróbować postawić stopy równolegle i oprzeć się o zewnętrzną krawędź stopy.

Pytania i odpowiedzi

Na czym polega leczenie chirurgiczne płaskostopia poprzecznego?

W przypadku, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych rezultatów, ból stopy nasila się a stopa dalej się deformuje, zalecana jest interwencja chirurgiczna. Najczęściej istotą operacji jest zmiana kąta między kośćmi stopy i skorygowanie łuku poprzecznego. Po interwencji chirurgicznej stopa odbudowuje się prawidłowo a ból znika. Ważnym faktem jest to, że po operacji płaskostopie nie będzie już nawracać.

Jakie są najważniejsze punkty leczenia płaskostopia poprzecznego?

  1. Zmniejszenie obciążenia stopy.
  2. Buty ortopedyczne. Należy wziąć pod uwagę indywidualne cechy przebiegu choroby, przy odpowiednim doborze niezbędnego obuwia.
  3. W przypadku, gdy jedną z przyczyn choroby jest nadmierna masa ciała pacjenta, należy wykonać różne procedury, aby ją zmniejszyć.
  4. Indywidualnie opracowany kurs terapii ruchowej.
  5. W celu złagodzenia bólu przepisywane są różne rodzaje leków przeciwbólowych.
  6. Masaż.

Jakie są alternatywne metody leczenia płaskostopia poprzecznego?

Alternatywne leczenie płaskostopia poprzecznego obejmuje ćwiczenia fizyczne. Żadna ziołowa nalewka nie może wyleczyć płaskich stóp, ale może pomóc zmniejszyć ból. Aby złagodzić zmęczenie, pomocny może się okazać rumianek i różne rośliny iglaste, które powinny być dodawane do kąpieli solnych. Dobry efekt obserwuje się podczas chodzenia po specjalnym dywaniku z kamykami, które mają różne kształty i rozmiary. Bardzo przydatne jest chodzenie boso, nawet na płaskim terenie. Oznacza to chodzenie nie po asfalcie, ale po trawie. Dobrym ćwiczeniem jest kołysanie butelki stopami na podłodze. Jeśli takie ćwiczenia będą wykonywane jakościowo i przez długi czas, wynik nadejdzie szybciej niż się tego spodziewamy.

Podsumowanie

1. Płaskostopie poprzeczne jest związane z nieprawidłową budową stopy.

2. Stan ten częściej jest diagnozowany u kobiet i osób starszych.

3. Dolegliwość ta zwykle nie powoduje bólu (z wyjątkiem metatarsalgii), więc nie jest ona definiowana jako jednostka chorobowa.

4. Na początkowym etapie rozwoju, płaskostopie poprzeczne jest trudne do zdiagnozowania. Ale istnieją pewne symptomy, na które należy zwrócić uwagę.

5. Obejmują one: bolesne odczucia w nogach i stopach, różne stopnie obrzęku stóp, u podstawy palców pojawiają się zadziory i strzępienia.

6. Przyczyny płaskostopia poprzecznego dzielimy na wrodzone i nabyte.

7. Wrodzone są spowodowane różnymi rodzajami zaburzeń genetycznych.

8. Nabyte mogą się wiązać z takimi czynnikami jak: nadmierne obciążenie stopy długotrwałym chodzeniem i noszeniem różnego rodzaju ciężarów, siedzący tryb życia, nadwaga, przewlekłe choroby tkanki kostnej (osteoporoza), cukrzyca oraz procesy zapalne w układzie mięśniowo-szkieletowym.

9. Leczenie płaskostopia poprzecznego może mieć wiele różnych form, które korygują kształt stopy, takich jak wkładki do butów, a nawet specjalne buty.

10. Interwencja chirurgiczna jest bardzo rzadko stosowana w leczeniu tego typu płaskostopia.

11. Alternatywne leczenie płaskostopia poprzecznego obejmuje ćwiczenia fizyczne.

12. Aby złagodzić zmęczenie, pomocny może się okazać rumianek i różne rośliny iglaste, które powinny być dodawane do kąpieli solnych.

13. Bardzo przydatne jest też chodzenie boso, np. po trawie.

Komentarze