Termin „kolano biegacza” jest ogólnym określeniem bólu kolana związanego z bieganiem. Zazwyczaj obejmuje ból kolana podczas biegania, a w niektórych przypadkach ból kolana po biegu, który odczuwalny jest w okolicy rzepki. Jak się objawia kolano biegacza? Jak z nim walczyć? Czy można mu jakoś zapobiegać?

Autor: Anna Borkowska
Dodano: 15.06.2019

Objawy kolana biegacza

Kolano biegacza, znane również jako zespół bólu rzepkowo-udowego, może być wywołane przez wiele czynników. Nadużywanie może podrażniać nerwy kolana i nadmiernie rozciągać ścięgna, powodując ból kolana.

Oprócz bólu kolana, zespół bólu rzepkowo-udowego może również powodować tkliwość, uczucie pękania lub niestabilność kolana. Istnieje wiele ochraniaczy na kolana dla biegaczy, które mogą pomóc złagodzić ból kolana i zapewnić odpowiednie wsparcie.

Niewspółosiowość kości również może powodować ból kolana podczas biegu, ponieważ może wywierać zbyt dużą siłę na obszary ciała, które nie są do tego przystosowane, co z kolei zwiększa ryzyko uszkodzenia stawu kolanowego.

Niewspółosiowe kości mogą być spowodowane zniekształconymi lub źle dopasowanymi kośćmi w stawie kolanowym lub nienormalnie wysokim lub płaskim łukiem stóp. Kolana, które się wyginają, również mogą powodować nieprawidłowy rozkład masy na kościach, co prowadzi do urazów kolan u biegaczy.

Według “British Journal of Sports Medicine” szacuje się, że kolano biegacza to stan, który jest diagnozowany do dwóch razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Wynika to głównie z większego kąta między kością udową a kolanem, wynikającego z szerszych bioder u płci żeńskiej, co wywiera większy nacisk na kolana.

Problemy z mięśniami (słabe mięśnie czworogłowe lub szczególnie zwarte mięśnie nóg) również mogą powodować naruszanie rzepki. Bieganie może też spowodować zużycie chrząstki stawu kolanowego, co może prowadzić do bólu kolana podczas biegania, często w obszarze tuż poniżej rzepki.

Co powoduje ból kolana podczas biegania?

Istnieje wiele urazów kolana spowodowanych bieganiem lub warunkami, które mogą spowodować zranienie kolana po lub podczas biegu. Problemy z wyrównaniem mogą być bezpośrednią lub pośrednią przyczyną bólu kolana podczas biegania. Płaskie stopy (płaskostopie) mogą prowadzić do bólu kolana podczas biegu lub po biegu, ponieważ stan ten powoduje problemy z dopasowaniem rzepki. Podobnie, słabe mięśnie nóg, mogą powodować ból kolana. Takie problemy mogą również zwiększać ryzyko zwichnięcia lub całkowitego lub częściowego zwichnięcia rzepki, co może powodować znaczny ból kolana u biegaczy.

Nadmierny wysiłek także może powodować napięcie lub podrażnienie miękkich tkanek nóg i kolana, powodując ból kolana po lub podczas biegu. Nic dziwnego, że osoby, które dopiero zaczynają przygodę z bieganiem często doświadczają bólu kolana.

Ważne jest, aby nie ignorować objawów kolana biegacza, takich jak ból, obrzęk, sztywność itp. Jeśli kolano boli podczas biegu lub po, jest to sygnał ostrzegawczy organizmu, że coś jest nie tak. Ignorowanie obolałego kolana przed bieganiem lub silnego bólu kolana po bieganiu, to pewny sposób na dalsze uszkodzenia i prawdopodobnie trwałe problemy z kolanem, takie jak zapalenie stawów. Wielu lekarzy zaleca unikanie biegania, jeśli dokucza nam zapalenie stawów kolanowych.

Jak leczyć kolano biegacza?

Istnieje wiele kroków, które można podjąć, aby złagodzić ból kolana u biegacza. Jednak leczenie będzie się różnić w zależności od przyczyn kolana biegacza i konkretnej osoby.

Oto kilka ogólnych wskazówek, jak leczyć kolano biegacza.

Odpoczynek i danie sobie szansy na wyleczenie – to jedne z pierwszych kroków w celu regeneracji kolana biegacza.

Ochrona wrażliwego kolana to kolejny priorytet, jeśli chodzi o problemy z kolanem podczas biegania. Może to obejmować noszenie ochraniaczy lub robienie okładów na kolana. Takie produkty zapewniają lekkie podparcie kolana i chronią przed ruchami, które mogą powodować większe uszkodzenia. Nakolanniki do biegania mogą być dobrym rozwiązaniem dla osób uprawiających sporty kontaktowe. Niektóre rękawy kolanowe do biegania mogą również pomóc w ochronie rzepki, podobnie jak sportowe bandaże lub taśma Kinesio dla biegaczy.

Poza odpoczynkiem, leczenie może obejmować podnoszenie i oblodzenie kolana oraz stosowanie kompresji. Te kroki mogą pomóc zmniejszyć obrzęk kolana po biegu. Ten ostatni promuje również przepływ krwi i gojenie. 

Innym sposobem leczenia kolan biegaczy jest angażowanie się w ćwiczenia, aby wzmocnić mięśnie nóg, tak aby mniejszy nacisk był kładziony na rzepkę. Ćwiczenia wzmacniające kolana mogą również pomóc w skorygowaniu nierównowagi mięśni. Napięte mięśnie mogą również powodować ból lub sztywnienie kolana po biegu. Pomocne mogą być ćwiczenia na rozciąganie kolan. 

Inną dobrą praktyką jest noszenie odpowiednich butów do biegania. Najlepsze buty do biegania podtrzymują stopę, w tym łuk. W przypadku poważniejszych urazów, takich jak rozdarcie więzadła, może być konieczna rehabilitacja kolan.

Zapobieganie kolanom biegaczy

Jeśli chce się uniknąć bolesności kolana po bieganiu, ważnym elementem treningu jest rozgrzewka. Poprawa siły i elastyczności mięśni nóg to kolejny ważny krok, aby uniknąć bólu w kolanie podczas biegu. Ważne jest, aby biegacze stopniowo zwiększali przebieg, aby uniknąć bólu kolana podczas biegania.

Kolejnym kluczem do uniknięcia problemów z kolanami dla biegaczy jest noszenie odpowiedniego obuwia.

Nadwaga lub otyłość może poważnie obciążać kolana. Z tego powodu, jeśli chce się uniknąć biegania z bólem kolana, ważne jest utrzymanie zdrowej wagi. Długotrwałe uszkodzenie kolana może powodować zapalenie stawów lub nawet prowadzić do operacji wymiany stawu kolanowego. 

Powtarzające się ruchy i wpływ „uderzania w chodnik”, mogą mieć negatywny wpływ na ciało, dlatego ważne jest, aby zwracać podczas biegu uwagę na wszelkie bóle stóp, bioder lub kolan i podjąć kroki w celu wyeliminowania takiego bólu.

Pytania i odpowiedzi

Czym jest kolano biegacza?

Kolano biegacza powszechnym sposobem opisywania wielu stanów, które powodują ból kolana, często bólu wokół przedniej części kolana (ból rzepkowo-udowy). Często kolano biegacza odnosi się do zespołu bólu rzepkowo-udowego, w którym grzbiet rzepki styka się z kością udową, powodując ból kolana podczas biegu. Ale ten termin może dotyczyć wielu urazów związanych z bieganiem. Dobrą wiadomością jest to, że istnieje wiele niechirurgicznych sposobów leczenia bólu związanego z kolanem biegacza.

Czy kolano biegacza może spowodować trwałe uszkodzenie?

Im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym szybciej wyzdrowiejemy. Chociaż jest to rzadkie, nieleczone przypadki kolana biegacza mogą spowodować trwałe uszkodzenie chrząstki kolana.

Czy kolano biegacza jest niebezpieczne?

Kolano biegacza jest najczęstszym sprawcą bólu kolana związanego z bieganiem, choć istnieje kilka podobnych, niezbyt poważnych warunków, których mogą doświadczyć biegacze. Według badań, około 25 procent urazów związanych z bieganiem przypisuje się zespołowi bólu rzepki lub „kolanowi biegacza”.

Jak uniknąć bólu kolana podczas biegania?

  1. Unikaj uderzeń w pięty.
  2. Nie podnoś wysoko kolan, kiedy biegniesz.
  3. Pochyl całe ciało lekko do przodu.
  4. Utrzymuj kolana miękkie i zgięte.
  5. Trzymaj stopy skierowane w kierunku, w którym biegniesz.
  6. Noś dobrze dopasowane obuwie.

Podsumowanie

1. Termin „kolano biegacza” jest ogólnym określeniem bólu kolana związanego z bieganiem.

2. Zazwyczaj obejmuje ból kolana podczas biegania, a w niektórych przypadkach ból kolana po biegu, który odczuwalny jest w okolicy rzepki.

3. Kolano biegacza, znane również jako zespół bólu rzepkowo-udowego, może być wywołane przez wiele czynników.

4. Nadużywanie może podrażniać nerwy kolana i nadmiernie rozciągać ścięgna, powodując ból kolana.

5. Oprócz bólu kolana, zespół bólu rzepkowo-udowego może również powodować tkliwość, uczucie pękania lub niestabilność kolana.

6. Na rynku dostępnych jest wiele ochraniaczy na kolana dla biegaczy, które mogą pomóc złagodzić ból kolana i zapewnić odpowiednie wsparcie.

7. Istnieje wiele urazów kolana spowodowanych bieganiem lub warunkami, które mogą spowodować zranienie kolana po lub podczas biegu.

8. Problemy z wyrównaniem mogą być bezpośrednią lub pośrednią przyczyną bólu kolana podczas biegania.

9. Płaskie stopy (płaskostopie) mogą prowadzić do bólu kolana podczas biegu lub po biegu, ponieważ stan ten powoduje problemy z dopasowaniem rzepki.

10. Podobnie, słabe mięśnie nóg, mogą powodować ból kolana. Takie problemy mogą również zwiększać ryzyko zwichnięcia lub całkowitego lub częściowego zwichnięcia rzepki, co może powodować znaczny ból kolana u biegaczy.

11. Istnieje wiele kroków, które można podjąć, aby złagodzić ból kolana u biegacza.

12. Leczenie będzie się różnić w zależności od przyczyn kolana biegacza i konkretnej osoby.

13. Ochrona wrażliwego kolana to kolejny priorytet, jeśli chodzi o problemy z kolanem podczas biegania.

14. Może to obejmować noszenie ochraniaczy lub robienie okładów na kolana.

15. Niektóre rękawy kolanowe do biegania mogą również pomóc w ochronie rzepki, podobnie jak sportowe bandaże lub taśma Kinesio dla biegaczy.

16. Poza odpoczynkiem, leczenie może obejmować podnoszenie i oblodzenie kolana oraz stosowanie kompresji.

17. Ćwiczenia wzmacniające kolana mogą również pomóc w skorygowaniu nierównowagi mięśni.

18. Jeśli chce się uniknąć bolesności kolana po bieganiu, ważnym elementem treningu jest rozgrzewka.

19. Kolejnym kluczem do uniknięcia problemów z kolanami dla biegaczy jest noszenie odpowiedniego obuwia.

Komentarze