Nadmiar woskowiny gromadzącej się w uszach może powodować dyskomfort i z czasem utrudniać słuch. Coraz więcej mówi się ostatnio o tym, że używanie bawełnianych patyczków nie jest bezpiecznym i prawidłowym sposobem na oczyszczenie uszu. Zatem, jak bezpiecznie oczyścić swoje uszy z nadmiaru woskowiny?

Autor: Anna Borkowska
Dodano: 06.06.2019

Czym jest woskowina?

Woskowina lub wosk uszny (łac. cerumen) to substancja wydzielana przez nasz organizm służąca do samooczyszczania układu słuchowego – zbiera brud, bakterie oraz inne zanieczyszczenia. Zazwyczaj woskowina wydobywa się z uszu w sposób naturalny w wyniku żucia oraz innych ruchów szczęki a nasze uszy w ogóle nie wymagają czyszczenia. Czasami jednak woskowina może narastać i negatywnie wpływać na nasz słuch.

Objawy zalegającej woskowiny

Zalegająca woskowina może dawać takie objawy, jak:

 • ból ucha
 • uczucie pełności ucha lub dzwonienie w uchu
 • zaburzenia słuchu
 • przykry zapach wydobywający się z ucha
 • zawroty głowy
 • szum w uchu

Stosowanie aparatów słuchowych lub zatyczek do uszu, może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia nadmiaru woskowiny w uszach. Starsze osoby i osoby z niepełnosprawnością rozwojową, również są bardziej zagrożone na zaleganie woskowiny. Kształt kanału słuchowego także może utrudnić naturalne usuwanie woskowiny.

Najlepsze sposoby usuwania woskowiny

Najbezpieczniejszym i najpewniejszym sposobem usunięcia wosku z uszu jest… wizyta u lekarza. Podczas takiej wizyty, w celu usunięcia blokady woskowinowej, lekarz może użyć specjalnych narzędzi, takich jak łyżka do woskowiny, kleszcze lub urządzenie ssące. Wiele gabinetów lekarskich oferuje również profesjonalne irygacje uszne.

Jeśli zdecydujesz się na usunięcie wosku w domu, poniższe metody są najbezpieczniejsze do samodzielnego przetestowania.

1. Wilgotna ściereczka

Patyczki bawełniane mogą wcisnąć woskowinę głębiej do kanału słuchowego. Używaj patyczków bawełnianych tylko na zewnętrznej stronie ucha, a obszar ucha najlepiej wycieraj ciepłą, wilgotną ściereczką.

2. Środek zmiękczający woskowinę

W wielu aptekach możemy kupić krople do uszu bez recepty, które zmiękczają woskowinę i powodują jej samoczynne wypłynięcie. Krople te są zazwyczaj dobrym rozwiązaniem. 

Mogą one zawierać:

 • olej mineralny
 • olejek dla dzieci
 • glicerynę
 • wodę utlenioną

Jak to zrobić?

Umieść określoną w ulotce liczbę kropli w uchu, odczekaj pewien czas, a następnie opróżnij lub wypłucz ucho. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu.

Irygacja

Możesz także zdecydować się na irygacje uszu za pomocą strzykawki. W tym procesie należy delikatnie wypłukać kanał słuchowy wodą lub roztworem soli fizjologicznej. Ta metoda jest często bardziej skuteczna, jeśli 15 do 30 minut przed irygacją, użyjesz jakiegoś rodzaju zmiękczacza woskowiny. Aby uniknąć zawrotów głowy, najlepiej jest ogrzać roztwór do temperatury ciała

Czego należy unikać?

Wiele osób nie musi rutynowo czyścić uszu. Woskowina powinna wydobywać się samoczynnie. Jeśli używasz małych przedmiotów, takich jak waciki bawełniane lub narożniki serwetek, możesz wcisnąć woskowinę głęboko do kanału słuchowego. Narastanie ilości woskowiny może skutkować zablokowaniem kanału słuchowego. Zasadą, którą możemy usłyszeć od niejednego lekarza, jest nie wkładanie do ucha żadnych przedmiotów. Innymi słowy, nie używaj ostrych przedmiotów, patyczków bawełnianych ani niczego innego, co mogłoby uszkodzić błonę bębenkową i w efekcie trwale uszkodzić słuch.

Przeciwskazania do irygacji

Nie należy wykonywać irygacji uszu, jeśli:

 • masz cukrzycę
 • masz osłabiony układ odpornościowy
 • możesz mieć dziurę w błonie bębenkowej

Świece uszne – czy na pewno są bezpieczne?

Świece uszne to kolejna opcja, której należy unikać. Długie świece w kształcie stożka są wkładane do kanału słuchowego, a następnie zapalane, aby wyciągnąć woskowinę poprzez odsysanie. Płonąca świeca może cię poparzyć, a wosk ze świecy może pozostać w kanale słuchowym.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Objawy zablokowania ucha woskowiną to m.in.:

 • uczucie pełności w uchu
 • zmniejszone lub przytłumione słyszenie
 • ból ucha

Powyższe objawy mogą również sygnalizować inny problem medyczny, taki jak np. infekcja. Lekarz może zajrzeć do wnętrza twoich uszu, aby ustalić, czy twoje objawy wynikają z nagromadzenia woskowiny lub czegoś innego.

Objawy infekcji ucha u dorosłych to m.in.:

 • ból ucha środkowego
 • sączenie się płynu
 • zaburzenia słuchu

Objawy infekcji ucha zazwyczaj rozwijają się szybko. Jeśli zauważysz ból i sączenie z uszu, nie próbuj leczyć się samodzielnie. Umów się na spotkanie z lekarzem tak szybko, jak to możliwe, aby uzyskać właściwą diagnozę i, jeśli to konieczne, zastosować odpowiednie leki.

Jak chronić swoje uszy?

Oprócz utrzymywania czystości uszu, stosuj się do poniższych wskazówek:

Nie wkładaj żadnych przedmiotów do uszu. Nie należy wkładać do kanału słuchowego żadnych przedmiotów, ponieważ może to spowodować uszkodzenie błony bębenkowej.

Ogranicz ekspozycję na głośne dźwięki. Gdy hałas jest zbyt głośny, zakładaj ochronne nakrycia głowy lub zatyczki do uszu.

Wykonuj okresowe przerwy w korzystaniu ze słuchawek i utrzymuj poziom głośności na tyle niski, aby nikt inny nie mógł usłyszeć twojej muzyki. Nie zwiększaj także głośności systemu dźwiękowego w samochodzie.

Wysusz uszy po pływaniu. Użyj ściereczki, aby wytrzeć zewnętrzną część ucha a następnie przechyl głowę, aby usunąć nagromadzoną wewnątrz wodę.

Zwróć uwagę na wszelkie zmiany słuchu, które pojawiają się podczas używania niektórych leków. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany, zaburzenia równowagi lub dzwonienie w uszach, skontaktuj się z lekarzem.

Skontaktuj się z lekarzem tak szybko, jak to możliwe, jeśli zauważysz nagły ból, utratę słuchu lub zaznasz urazu uszu.

Pytania i odpowiedzi

Jakie jest największe ryzyko związane z użycie tzw. patyczków do czyszczenia uszu?

Jedną z najczęstszych metod czyszczenia uszu w domu są patyczki bawełniane.

Ryzyko związane z ich użyciem obejmuje:

 • wpychanie woskowiny głęboko do ucha
 • spowolnienie naturalnego procesu usuwania woskowiny
 • uszkodzenie błony bębenkowej

Czy powinno się czyścić uszy?

W gruncie rzeczy – nie. Nasze kanały słuchowe nie powinny wymagać czyszczenia. Jeśli jednak nadmierna ilość woskowiny narasta i zaczyna wywoływać objawy lub uniemożliwia lekarzowi wykonanie badania ucha, może to oznaczać, że doszło do zatkania ucha woskowiną.

Dlaczego nie powinno się używać świec do czyszczenia uszu?

Badania pokazują, że nie są one skuteczne i mogą powodować obrażenia. Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) donosi, że mogą one doprowadzić do oparzenia, a nawet przebić wnętrze ucha.

Podsumowanie

1. Woskowina to substancja wydzielana przez nasz organizm służąca do samooczyszczania układu słuchowego – zbiera brud, bakterie oraz inne zanieczyszczenia.

2. Zazwyczaj woskowina wydobywa się z uszu w sposób naturalny w wyniku żucia oraz innych ruchów szczęki a nasze uszy w ogóle nie wymagają czyszczenia.

3. Czasami jednak woskowina może narastać i negatywnie wpływać na nasz słuch.

4. Zalegająca woskowina może dawać takie objawy, jak: ból ucha, uczucie pełności ucha lub dzwonienie w uchu, zaburzenia słuchu, przykry zapach wydobywający się z ucha, zawroty głowy oraz szum w uchu.

5. Najbezpieczniejszym i najpewniejszym sposobem usunięcia wosku z uszu jest wizyta u lekarza.

6. Podczas takiej wizyty, w celu usunięcia blokady woskowinowej, lekarz może użyć specjalnych narzędzi, takich jak łyżka do woskowiny, kleszcze lub urządzenie ssące.

7. Wiele gabinetów lekarskich oferuje również profesjonalne irygacje uszne.

8. Jeśli zdecydujemy się na usunięcie wosku w domu, możemy użyć wilgotnej ściereczki, środka zmiękczającego woskowinę lub przeprowadzić irygację.

9. Oprócz utrzymywania czystości uszu, nie należy wkładać żadnych przedmiotów do uszu, ograniczyć ekspozycję na głośne dźwięki oraz dokładnie osuszać uszy po pływaniu.

10. Należy również zwróć uwagę na wszelkie zmiany słuchu i wykonywać regularne kontrole u lekarza.

Komentarze