Posiadanie dziecka jest dla wielu par prawdziwym błogosławieństwem, zwłaszcza jeśli długo starały się zajść w ciążę i marzyły o zostaniu rodzicami. Okres po porodzie to niezwykle emocjonujący czas, w którym para bliskich sobie osób nagle zamienia się w rodzinę. W jaki sposób wpływa to na ich seksualność?

Autor: Anna Borkowska
Dodano: 18.09.2019

Urodzenie dziecka wcale nie oznacza końca życia seksualnego, ale może bardzo zmienić częstotliwość i satysfakcję czerpaną z seksu. Okres przypadający na kilka tygodni po porodzie to czas, w którym kobiety mogą zacząć wznawiać swoją aktywność seksualną, jednak niewiele z nich robi to tak szybko. Wiele kobiet uważa, że ​​ich ciało się zmieniło i ma sprzeczne uczucia dotyczące sfery intymnej.

Oto niektóre bardzo częste obawy seksualne kobiet po porodzie, a także wskazówki, jak można je przezwyciężyć.

1. Bezpośrednio po porodzie kobiety mogą być w traumie z powodu samego porodu

Cheryl Beck, profesor z University of Connecticut, przeprowadziła badanie i odkryła, że ​​ok. 34% kobiet doświadcza pewnego rodzaju traumy podczas porodu. Po porodzie kobiety mogą odczuwać objawy stresu pourazowego (PTSD), takie jak lęk, panika lub bezsenność. To traumatyczne doświadczenie może prowadzić do niepokoju związanego z pożyciem seksualnym i unikania seksu. Ten rodzaj lęku może ustąpić samoistnie po wznowieniu stosunku, ale jeśli tak się nie stanie, pomocne może być poszukiwanie wsparcia u terapeuty.

2. Świeżo upieczone matki są często wyczerpane, pozbawione snu i zmęczone

Ze względu na harmonogram karmienia i krótkie okresy snu niemowląt, wielu rodziców ma tylko dwie lub trzy godziny snu z rzędu. Zmęczenie zarówno matek, jak i ojców może prowadzić do depresji i konfliktów w związku. Zaburzony sen może prowadzić do kłótni i większej drażliwości, a co za tym idzie, mniejszej chęci na seks. Po okresie dostosowania, wiele par stwierdza, że ilość ich snu się zwiększa i że przystosowały się do nowej zmiany. Jeśli jednak problemy w związku utrzymują się, warto wybrać się do terapeuty.

3. Dostosowanie się do nowej roli może utrudniać kobietom zaspokajanie potrzeb innych osób

Wiele kobiet wkłada całą swoją energię w bycie kochającą, troskliwą i w pełni zaangażowaną matką, odkładając na plan dalszy kwestię romantyczności. Tuż po porodzie kobietom trudno jest wejść ponownie w rolę gorącej partnerki seksualnej. Jak temu zaradzić? Skorzystajcie z pomocy opiekunki i poświęćcie wspólnie czas hobby lub zajęcia, które kiedyś wykonywaliście razem, dzięki czemu znów się do siebie zbliżycie.

4. Depresja poporodowa może jeszcze bardziej utrudniać im powrót do aktywności seksualnej

Depresja poporodowa występuje u około 15% kobiet. Objawy depresji poporodowej obejmują brak energii, zmęczenie, bezsenność, utratę apetytu, a nawet myśli samobójcze lub myśli o skrzywdzeniu własnego dziecka. Depresja zmniejsza także uczucie pożądania i zainteresowanie seksem. Jeśli uważasz, że choroba ta dotknęła ciebie, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

5. Po porodzie możesz nie mieć ochoty na dotyk

Trzymanie dziecka przez większość dnia i nocy może być przyjemne i satysfakcjonujące. Jednak wiele kobiet nie chce być dotykanych przez swoich partnerów, szczególnie na piersiach (jeśli karmi piersią) i w miejscach intymnych. Większość kobiet jest tak zmęczona, że zamiast tego woli wziąć prysznic i mieć kilka minut dla siebie. Ponadto, kobiety otrzymują oksytocynę od przytulania z niemowlęciem, więc rzadziej będą potrzebować przytulania i intymności od swoich partnerów. To uczucie braku ochoty na dotyk zwykle ustępuje po kilku miesiącach, kiedy dzieci rzadziej domagają się karmienia i przesypiają większą część nocy.

6. Zmniejszenie pożądania seksualnego jest powszechne, niezależnie od rodzaju porodu

Niezależnie od tego, czy poród odbył się naturalnie czy poprzez cesarskie cięcie, większość kobiet zgłasza spadek pożądania seksualnego po porodzie. Kobieta wytwarza więcej estrogenu w pierwszych miesiącach ciąży niż przez resztę całego życia łącznie. Jednak po porodzie poziom estrogenu gwałtownie spada do poziomu sprzed ciąży. Estrogen jest ważnym hormonem pożądania i podniecenia seksualnego, a zmniejszenie pożądania seksualnego jest częstym skutkiem szybkiego spadku tych poziomów.

Oprócz zmian estrogenowych, prolaktyna – hormon wydzielany w mózgu, który przyczynia się do laktacji, zwiększa się podczas karmienia piersią. Gdy poziom prolaktyny jest podwyższony, testosteron i estrogen są tłumione, powodując niskie libido i suchość pochwy. Ściany pochwy mogą stać się wąskie i zapadnięte. Hormonalne środki antykoncepcyjne również mogą pogorszyć suchość pochwy, dlatego należy porozmawiać z lekarzem na temat niehormonalnych środków antykoncepcyjnych, takich jak wkładka domaciczna (IUD), aby zrównoważyć tego typu problemy.

7. Wiele kobiet ma problemy z podnieceniem i orgazmem po porodzie

Z powodu obniżonego poziomu estrogenu, zmęczenia, możliwej depresji i stałego kontaktu z niemowlęciem, wiele kobiet zgłasza niższe poziomy pobudzenia seksualnego po porodzie. Wypróbuj znacznie dłuższą grę wstępną (45 minut do godziny), aby dać sobie więcej czasu niż zwykle, aby się podniecić. Słuchaj swojego ciała, jeśli mówi ci, że nie jest jeszcze gotowe do współżycia.

8. Podczas stosunku może wystąpić ból pochwy

Niezależnie od tego, czy rodziłaś naturalnie, czy poprzez cesarskie cięcie, podczas seksu może wystąpić ból pochwy (najprawdopodobniej z powodu zmian hormonalnych ). Dobrą wiadomością jest jednak to, że ostatnie badania przeprowadzone przez naukowców z University of California San Francisco pokazują, że poród nie wydaje się wpływać na długotrwałe funkcjonowanie seksualne kobiet.

Pytania i odpowiedzi

Jakie zmiany w ciele mogą wystąpić u kobiety po porodzie? 

Po urodzeniu dziecka, a nawet kilka miesięcy po porodzie, twoje ciało prawdopodobnie będzie wyglądać inaczej niż przedtem.

Zmiany w ciele po porodzie mogą obejmować:

  • luźną skórę brzucha i mniejsze napięcie mięśni
  • powiększone piersi (twoje piersi mogą się zmniejszyć, jeśli nie karmisz piersią)
  • niejednolite zmiany koloru sutków
  • rozstępy na brzuchu, piersiach, biodrach lub udach
  • luźniejszą pochwę
  • ranę od nacięcia krocza lub cesarskiego cięcia
  • żylaki w nogach
  • zwiększenie lub zmniejszenie masy ciała

Czy to prawda, że przez 6 tygodni po porodzie powinno się unikać seksu? 

Brak seksu przez 6 tygodni to standardowe zalecenie po porodzie. Chociaż kobieta jest najbardziej narażona na infekcję w ciągu pierwszych dwóch tygodni po porodzie, obecnym podejściem jest wstrzymanie się od aktywności seksualnej przez 6 tygodni. To niezwykle ważny czas, w którym ciało musi zregenerować się po porodzie.

Dlaczego kobiety karmiące piersią mają obniżone libido?

Karmienie piersią uwalnia oksytocynę – hormon, który wywołuje dobre uczucia w stosunku do dziecka, ale także tłumi libido. W ujęciu antropologicznym, utrzymywanie niskiego poziomu popędu seksualnego podczas karmienia piersią to sposób, w jaki kobiece ciało broni się przed kolejną ciążą.

Czy seks po porodzie może być lepszy niż przed porodem? 

Narodziny dziecka budzą w nas szereg doznań, w wyniku czego nasze ciała, szczególnie narządy płciowe, stają się bardziej żywe, zwiększając nasz potencjał przyjemności. Poród może również uczynić je bardziej wrażliwymi na stymulację. Wiele kobiet zgłasza większy komfort ciała i bardziej intensywny orgazm po urodzeniu dzieci.

Podsumowanie

1. Urodzenie dziecka wcale nie oznacza końca życia seksualnego, ale może bardzo zmienić częstotliwość i satysfakcję czerpaną z seksu.

2. Okres przypadający na kilka tygodni po porodzie to czas, w którym kobiety mogą zacząć wznawiać swoją aktywność seksualną, jednak niewiele z nich robi to tak szybko.

3. Wiele kobiet uważa, że ​​ich ciało się zmieniło i ma sprzeczne uczucia dotyczące sfery intymnej.

4. Bezpośrednio po porodzie kobiety mogą być w traumie z powodu samego porodu.

5. To doświadczenie może prowadzić do niepokoju związanego z pożyciem seksualnym i unikania seksu.

6. Ten rodzaj lęku może ustąpić samoistnie po wznowieniu stosunku, ale jeśli tak się nie stanie, pomocne może być poszukiwanie wsparcia u terapeuty.

7. Karmienie piersią również może obniżać chęć uprawiania seksu, ponieważ uwalnia oksytocynę – hormon, który wywołuje dobre uczucia w stosunku do dziecka, ale także tłumi libido.

8. W ujęciu antropologicznym, utrzymywanie niskiego poziomu popędu seksualnego podczas karmienia piersią to sposób, w jaki kobiece ciało broni się przed kolejną ciążą.

9. Świeżo upieczone matki są często wyczerpane, pozbawione snu i zmęczone, co może prowadzić do depresji i konfliktów w związku.

10. Zaburzony sen może prowadzić do kłótni i większej drażliwości, a co za tym idzie, mniejszej chęci na seks.

11. Depresja poporodowa może jeszcze bardziej utrudniać kobietom powrót do aktywności seksualnej.

12. Choroba ta zmniejsza uczucie pożądania i zainteresowanie seksem.

13. Jeśli uważasz, że dotknęła cię depresja, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Komentarze