Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skóry, na którą nie ma obecnie lekarstwa. Naukowcy wciąż próbują ustalić przyczynę tego stanu. Pracują także nad zidentyfikowaniem lepszych strategii leczenia. Czy trądzik różowaty można wyleczyć? Jakie są najnowsze formy leczenia?

Autor: Anna Borkowska
Dodano: 29.08.2019

Nowe leki

W ostatnich latach, Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) dodała do listy wiele leków zatwierdzonych do leczenia trądziku różowatego. Ostatnio, w 2017 r. zatwierdziła stosowanie kremu chlorowodorkowego oksymetazoliny w leczeniu uporczywego zaczerwienienia twarzy wywołanego trądzikiem różowatym.

FDA zatwierdziła również inne metody leczenia trądziku różowatego, takie jak:

 • iwermektyna
 • kwas azelainowy
 • brimonidyna
 • metronidazol
 • sulfacetamid sodu w połączeniu z 5-procentową siarką

Według przeglądu z 2018 r., badania sugerują, że niektóre antybiotyki, beta-blokery i terapia laserowa lub świetlna, również mogą pomóc złagodzić objawy trądziku różowatego. Zalecane podejście do leczenia będzie się różnić w zależności od konkretnych objawów.

Eksperymentalne zabiegi

Nieustannie opracowuje się i testuje kilka eksperymentalnych metod leczenia trądziku różowatego. Na przykład, sekukinumab, lek, który jest stosowany w leczeniu łuszczycy, innej choroby skóry, może być również skuteczny w leczeniu trądziku różowatego. Naukowcy badają też potencjalne zastosowanie leku timolol jako leku na trądzik różowaty. Timolol jest rodzajem beta-blokera stosowanego w leczeniu jaskry. Trwają również badania nad nowymi podejściami do stosowania terapii laserowej lub świetlnej w leczeniu trądziku różowatego. Na przykład, naukowcy z Francji i Finlandii badają nowy typ lasera do leczenia trądziku różowatego. Badacze w Stanach Zjednoczonych badają połączenie wrażliwych na światło związków chemicznych i terapii światłem.

Zaktualizowane podejście do klasyfikacji trądziku różowatego

Eksperci tradycyjnie klasyfikowali trądzik różowaty na cztery podtypy:

 1. Rumień trądzikowy obejmuje uporczywe zaczerwienienie i widoczne naczynia krwionośne lub „pajączki” na twarzy.
 2. Grudkowaty trądzik różowaty obejmuje zaczerwienienie, obrzęk i grudki lub krosty podobne do trądziku na twarzy.
 3. Przerostowy trądzik różowaty obejmuje pogrubioną skórę, powiększone pory i guzki na twarzy.
 4. Trądzik różowaty wpływa na oczy i powieki, powodując objawy takie jak suchość, zaczerwienienie i podrażnienie.

Jednak w 2017 r., Komitet Ekspertów Narodowego Towarzystwa Trądziku Różowatego poinformował, że ten system klasyfikacji nie odzwierciedla najnowszych badań nad trądzikiem różowatym. Korzystając z bardziej aktualnych badań, komitet opracował nowe standardy.

Wiele osób nie rozwija tradycyjnych podtypów trądziku różowatego. Zamiast tego, ludzie mogą odczuwać objawy wielu podtypów jednocześnie. Ich objawy mogą również zmieniać się w czasie. Na przykład, możesz rozwinąć zaczerwienienie twarzy lub uporczywe zaczerwienienie jako pierwszy objaw trądziku różowatego. Później mogą pojawić się grudki, krosty, pogrubienie skóry lub objawy dotyczące oczu. Zamiast dzielić trądzik różowaty na różne podtypy, zaktualizowane standardy koncentrują się na różnych cechach stanu.

Diagnozowanie trądziku różowatego

Możesz mieć zdiagnozowany trądzik różowaty, jeśli:

 • wystąpi uporczywe zaczerwienienie twarzy
 • pogrubiona skóra twarzy

Lub dwie lub więcej następujących cech:

 • zaczerwienienie
 • grudki i krosty, często nazywane pryszczami
 • rozszerzone naczynia krwionośne, czasami nazywane „pajączkami”
 • objawy dotyczące oczu, takie jak zaczerwienienie i podrażnienie

Powiązania z innymi stanami zdrowotnymi

Według ostatnich badań, kilka stanów medycznych może być bardziej powszechnych u osób z trądzikiem różowatym (w porównaniu do populacji ogólnej).

Niedawny przegląd przeprowadzony przez Komitet Ekspertów Narodowego Towarzystwa Różowatego wykazał, że jeśli masz trądzik różowaty, możesz mieć zwiększone ryzyko:

 • wysokiego ciśnienia krwi
 • wysokiego poziomu cholesterolu we krwi
 • choroby wieńcowej
 • reumatoidalnego zapalenia stawów
 • chorób przewodu pokarmowego, takich jak celiakia, choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub zespół jelita drażliwego
 • stanów neurologicznych, takich jak choroba Parkinsona, choroba Alzheimera lub stwardnienie rozsiane
 • stanów alergicznych, takie jak alergia pokarmowa lub alergia sezonowa
 • pewnych rodzajów nowotworów, takich jak rak tarczycy i rak podstawnokomórkowy skóry

Potrzebne są jednak dalsze badania, aby potwierdzić te potencjalne powiązania i zrozumieć powiązania między trądzikiem różowatym a innymi schorzeniami.

Pytania i odpowiedzi

Kiedy zwykle zaczyna się trądzik różowaty? 

Chociaż trądzik różowaty może rozwijać się na wiele sposobów i w każdym wieku, badania pacjentów wskazują, że zwykle zaczyna się on w dowolnym momencie po 30. roku życia jako zaczerwienienie twarzy lub zaczerwienienie na policzkach, nosie, brodzie lub czole, które może pojawiać się i znikać.

Czy picie wody pomaga na trądzik różowaty?

Jedną z ważnych funkcji skóry jest równowaga temperatury i wody. Woda pitna pomaga wypłukać toksyny, które w przeciwnym razie zatykają skórę. Wybierz lodowatą wodę, aby ochłodzić swój organizm i zapobiec rozszerzaniu się naczyń krwionośnych.

Jak uspokoić trądzik różowaty?

Lekarze sugerują, że żeby zminimalizować objawy trądziku różowatego, należy nałożyć na twarz okłady z lodu. Ekstrakt z zielonej herbaty również może być kojący. Zawsze obserwuj temperaturę wszystkiego, co nakładasz na wrażliwą skórę. Nie używaj niczego gorącego, ponieważ może to tylko pogorszyć sytuację.

Podsumowanie

1. Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skóry, na którą nie ma obecnie lekarstwa.

2. Naukowcy wciąż próbują ustalić przyczynę tego stanu.

3. Pracują także nad zidentyfikowaniem lepszych strategii leczenia.

4. W ostatnich latach, Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) dodała do listy wiele leków zatwierdzonych do leczenia trądziku różowatego.

5. Ostatnio, w 2017 r. zatwierdziła stosowanie kremu chlorowodorkowego oksymetazoliny w leczeniu uporczywego zaczerwienienia twarzy wywołanego trądzikiem różowatym.

6. FDA zatwierdziła również inne metody leczenia trądziku różowatego, takie jak: iwermektyna, kwas azelainowy, brimonidyna, metronidazol oraz sulfacetamid sodu w połączeniu z 5-procentową siarką.

7. Według przeglądu z 2018 r., badania sugerują, że niektóre antybiotyki, beta-blokery i terapia laserowa lub świetlna, również mogą pomóc złagodzić objawy trądziku różowatego.

8. Zalecane podejście do leczenia będzie się różnić w zależności od konkretnych objawów.

9. Możesz mieć zdiagnozowany trądzik różowaty, jeśli: wystąpi uporczywe zaczerwienienie twarzy i pogrubiona skóra twarzy.

10. Pomocna w postawieniu diagnozy może być obecność dwóch lub więcej następujących cech: zaczerwienienie, grudki, krosty, rozszerzone naczynia krwionośne lub objawy dotyczące oczu, takie jak zaczerwienienie i podrażnienie.

Komentarze